Не се страхувайте от турския президент Реджеп Тайип Ердоган. Първото и най-важно условие при преговорите с него. Това коментира Бойко Маринков от Института по балканистика към БАН в Денят ON AIR.
"Не го възприемайте като човека, който може да диктува условията. Той не може да ги поставя. Той има една особена съдба и политика. Партията има една дълга история от около 15 години. Не това е човекът, който трябва да диктува условията", обясни Маринков.
От Института по балканистика правилно прогнозирахме още на 1 март в ЕП какво ще се случи пред посланиците на Европа, добави той.
"Не искам в никакъв случай българската публика да забравя усещането, че можем да се разминем от криза. Трябва да търсим решението, а не да бягаме от нея. Това е първият проблем. В българското национално съзнание има усещането, че можем да го заобиколим този проблем. Срещу нас ежегодно ще вървят между милион и милион и половина души, които търсят по-добър живот. Отворена е рамката с хора, които търсят по-добър живот", подчерта Маринков.
Мигрантската криза не е едногодишна или двугодишна, а дългогодишна, коментира експертът.
Маринков не вижда споразумение между държавите от ЕС и Турция. По думите му в момента се индикира една програма, в която обществените настроения трябва да покажат към какво има нетърпимост - след това да има споразумение между Съюза и Турция.
Написах първите си неща около сирийската криза през 2012г., коментира експертът. Той отбеляза, че още тогава са посочили, че трябва да бъдат туширани конфликтите между Сирия и Турция, които са много отдавна.
"Кюрдското движение в България се възприема като нещо единно, а то не е. Имаме кюрдско движение - в Сирия, Ирак и Турция. Разговарянето с един субект не е вярно. В момента се разговаря за сирийската криза само със сирийските кюрди. Те имат определени структури, организации, бойци, даже и определена история. Дайте да се обърнем и към тези хора", коментира Маринков.