Все повече млади хора, носещи фитнес тракери, се безпокоят, че не спят добре. Тяхната цел - да спят перфектно. Добре дошли в света на ортосомнията!
Това е медицинският термин за манията за постигане на перфектния сън, обикновено породена от носенето на такива устройства. Терминът е измислен от американски изследователи в проучване, което показва, че данните, добивани от тракери, могат да влошат безсънието.
"Носенето на такива умни устройства е бъдещето за проследяване на здравословното състояние на хората. Проблемът е, че много хора се обсесират с тези устройства - следят всякакви здравни параметри, които те показват, но нямат достатъчната подготовка да ги интерпретират правилно. Голяма грешка е чрез тях да търсим идеалния сън или идеалните параметри. Има идеален сън за всеки, но не и за всички. Всеки един има индивидуална норма", каза консултантът по медицина на съня доц. д-р Красимир Ранков в неделното издание на "България сутрин".
Важно е как се чувстваме
По думите му хората приемат конкретни цифри, към които смятат, че трябва да се стремят. Добавя се още един проблем - несъвършенството на устройствата и несъвършенството на средата, в която спим. Той подчерта пред Bulgaria ON AIR, че е важно как се чувстваме, а не какво казва устройството.
"Нормалното време е зимното часово време"
Доц. Ранков обясни, че смяната на стрелките на часовника напред и назад за известно време се усеща стресово.
"Нормалното време е зимното часово време и то по-добре съответства на нашите циркадни ритми. Смяната е свързана и със здравословни проблеми", уточни консултантът по медицина на съня.
"Ако имаме нужда от няколко аларми сутрин, това означава, че сънят ни като количество не е достатъчен. Ставайки по-рано, отнемаме фазата на бързи и точни движение, където е паметовата консолидация, творчеството, най-ярките сънища. Хората да усетят могат ли да станат спокойно без аларма", съветва доц. Ранков.
Гледайте целия разговор във видеото.
Снимка: Freepik