Прясното зеле е много полезно за организма, но ферментиралото кисело зеле носи много повече положителни резултати за здравето. Въпреки, че се консумира главно по време на коледните празници, можем да го имаме предвид като полезен хранителен продукт за цялата зима. Използва се най-често за приготвянето на зелеви сарми и задушено с месо, но може да се консумира и като салата. Ето няколко ползи от консумацията на кисело зеле:
1. Помага за отслабването
Киселото зеле е много богато на фибри, а калории почти няма. В 50 грама порция кисело зеле има 4 калории, 0,6 г протеин, 0 г мазнини, 0,6 г въглехидрати, 1,5 г фибри. Консумацията му ни помага да не изпитваме глад задълго време през деня и да намалим количеството на приетата храна. Освен това, киселото зеле съдържа ензими, които помагат по-лесно да смиламе храната и да не се натоварва работата на стомаха и червата, а и по този начин усвояваме повече от хранителните му вещества.
2. Киселото зеле е естествен пробиотик
При проучване е установено, че при консумацията на пастьоризирано или непастьоризирано кисело зеле подобрява състоянието при страдащи от раздразнени черва. При консумация на непастьоризирано кисело зеле се установява и подобряване на чревната микрофлора, това означава, че потиска активността на патогенните бактерии и развитието на гастрити и язва, но и ни зарежда с по-добър имунитет и повече здраве.
3. Подсилва имунитета
Освен, че ни дава естествени пробиотици, то съдържа желязо и витамин С, които повишават имунната система и ни предпазват от инфекции.
4. Подобрява настроението
Някои пробиотични бактерии, които са в състава на киселото зеле, като Лактобацилус хелветикус и бифидобактерии, както и наличието на цинк и магнезий в него, допринасят за справянето със симптомите на тревожност и депресия.
Четете повече в Puls.bg.
Снимка: pixabay