Хроничното недоспиване е част от живота на мнозина, особено на тези, които живеят в по-големите градове. Какво се случва с тялото ви, ако не се наспивате достатъчно?
Разболявате се
Недостатъчното количество сън може да доведе до повишаване на нивата на стресовите хормони – като кортизол например. Това може да повлияе отрицателно и на имунната ви система, която е изложена на по-висок риск от развитието на сериозни болести като диабет, сърдечни заболявания и затлъстяване. Освен това, липсата на сън може да наруши и способността на тялото ви да се бори с болестта, когато се разболеете. Докато спите, тялото ви произвежда цитокини – специфични протеини, които му помагат да се бори с инфекциите и възпаленията. Ако спите по-малко, тялото ви ще произвежда по-малко цитокини, като по този начин съпротивителните сили на имунната система отслабват.
Сменяте често настроението си
Лошото качество на съня и неговото недостатъчно количество може да ви накарат да не можете да овладеете емоциите си или пък да контролирате настроението си. Освен това, ако редовно не си доспивате, има реален шанс да увеличите нивата на стрес и безпокойство. Проблемите обаче могат да се задълбочат и дори да се появят нервни и психични разстройства, както и депресивни състояния, ако не обърнете внимание на това навреме.
Можете да изпитате спад в либидото
Липсата на сън може да намали сексуалното желание. Според проучване, цитирано в healthline.com, при мъже, които страдат от липса на сън за период от една седмица, нивата на тестостерон намаляват. Сън, чиято продължителност е 5 или по-малко часа, намалява нивата на половите хормони с 10% – 15%. Участниците в проучването споделят още, че наблюдават спад в настроението си и нивата си на енергия.
Можете да имате проблеми с паметта
Липсата на сън може значително да повлияе на паметта, както в краткосрочен, така и в дългосрочен план. Доказано е, че сънят укрепва невронните връзки, които формират спомените. Според Шелби Харис, клиничен психолог: „Докато спим, мозъкът ни консолидира спомените от деня и ги съхранява в случай, че трябва да си ги припомним в бъдеще. Липсата на сън може значително да повлияе на този процес и да затрудни припомнянето на тези спомени“.
Четете повече в az-jenata.bg