Живеем в динамично ежедневие. Задачи, работа, деца, семейство – от нас се иска да жонглираме успешно с всички тези нелеки отговорности с еднакъв успех. Да се справяме с всичко, при това не просто да отметнем задачата, а да се представим на възможно най-доброто ниво – и така ден след ден. В един момент спираме и осъзнаваме, че живеем сякаш по инерция. Стресът се натрупва и в резултат ние ставаме все по-нервни, все по-чувствителни, все по-изискващи от себе си.
Какво означава хронична тревожност?
Да се притесняваме и тревожим е заложено у всеки от нас. Нормално е преди важно събитие да изпитваме тези силни чувства и да се вълнуваме. Тази реакция на организма е напълно нормална, тя може дори да послужи като защитен механизъм. Има обаче една тънка граница, която разделя обикновеното безпокойство и хроничната тревожност – и това е, когато тя започва да пречи на всекидневния живот и обикновените дейности. Ако изпитвате силна тревожност, постоянно се страхувате за ежедневни ситуации и това е придружено с чести епизоди на страх и паник атаки, вие най-вероятно страдате от хронична тревожност.
Какви са симптомите?
- Чувство на нервност, напрежение, разсеяност;
- Чувство за наближаваща беда, паника, обреченост;
- Ускорен пулс;
- Учестено дишане;
- Изпотяване;
- Треперене;
- Чувство за слабост и умора;
- Невъзможност да мислите за нещо друго, освен за настоящата тревога;
- Проблеми със съня;
- Проблеми със стомаха;
- Изпитване на затруднения при контролирането на тревогата.
Как можете да си помогнете?
На първо място, опитайте се да намалите нивата на стрес – помислете за старата максима: "Негативните мисли са като отрова, която държите в ръцете си" - тя вреди само на вас.
Посетете курс по йога или медитирайте.
Живейте в настоящето и се опитвайте да сте благодарни за малките неща в живота.
Насочвайте мислите си към позитивни неща, вместо да се съсредоточавате върху негативните.
Повече по темата четете в Az-jenata.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК