Фактори, които значително влияят на съня – на бързото заспиване, неговото качество и продължителност - освен свързаните с комфорта като температура на въздуха, удобство на леглото, светлини в помещението, е и емоционалното състояние. Наличието на стрес и преумора рефлектират на съня.
Със смрачаването се задейства естествен процес на мелатонинов синтез. Концентрацията му през нощта е висока и постепенно намалява със зазоряването. Мелатонитът по принцип влияе на концентрацията. Ето защо вечер е по-малко вероятно да сме продуктивни, когато се касае до мисловна дейност, пише puls.bg
Мелатонитът се свързва с контрола на циркадните ритми. Но това не са единствените му функции, участва и в редица други процеси в организма. Например изследванията доказват връзката на физиологични отклонения и автоимунни заболявания, като системен лупус еритематозус, с намаленото количество на мелатонин в кръвта.
Производството на мелатонина се случва чрез сложни химически преобразувания, за които е необходимо наличието на серотонин и неговия предшественик триптофан. И серотонинът, и триптофанът са от значение за функционирането на мозъка и нервната система. Серотонинът се превръща в мелатонин. Процесът протича в присъствието на витамин В6 и витамин В3.
Освен, че се включва в трансформацията на триптофана в серотонин, витамин В6 е важен коензим при производството и на други невротрансмитери – норадреналин, допамин, GABA.
GABA е отговорна за два вида мозъчни вълни – алфа и тета, които са характерни за спокойното състояние, ниска тревожност, качествен сън, оптимално функциониране на нервната система, добри когнитивни способности и памет и др. За синтезирането ѝ, освен витамин В6, е нужен и глицин.
Този набор от вещества може да ни бъде осигурен от качествени хранителни добавки. Най-подходящата включва в състава си: мелатонин, L-триптофан, витамин В6, витамин В3 (никотинамид), глицин.
Дали защото се опитваме да се справим с преумората, стреса, работата на смени или замърсената от изкуствени източници на светлина околна среда, хранителната добавка може да е решението, чрез което да постигнем необходимия пълноценен физиологичен сън, спокойна нервна система и оптимално функциониращ мозък.
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК