Няма конфликт между съд и прокуратура. Зад тази теза се обединиха председателят на Съюза на съдиите Атанас Атанасов и зам.-районният прокурор на София Стефан Милев в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. Според двамата важна е вътрешната независимост на съдията и прокурора.
Протестът, организиран на 15 декември от инициатива "Правосъдие за всеки" с участие на екологични организации трябва да се разграничи от проявата на съдиите от 11 и 14 декември, посочи Атанасов. По думите му съдиите изразиха недоволството си, че реформата на бившия правосъден министър Христо Иванов не се осъществи изцяло.
"Една значителна част беше отхвърлена от народните представители, неясно защо и заради това такава е нашата реакция, предполагам и реакцията на гражданското общество. Това, което взриви недоволството сред страните е отхвърлянето без никаква мотивация на заложения в първоначалния вариант около законопроекта, който беше постигнат така нареченият "исторически компромис" вариант на разделение на представителите на професионалните квоти и тези избирани в парламента в прокурорската и съдийската колегия. Народните представители се обединиха около този вариант и поискаха становището на Венецианската комисия, която каза, че няма нищо притеснително в това в прокурорската колегия да има има един повече представител на НС, тъй като се предполага, че в прокуратурата има повече отчетност." - поясни председателят на Съюза на съдиите.
Съюза на съдиите ще излезе с отворено писмо към прокурорите, че това, което правят не е противопоставяне на двете професии, съобщи Атанасов. Той подчерта, че всеки един съдия и прокурор трябва да е независим при осъществяването на правомощията си и не става въпрос за надмощие.
"Очевидно колегите имат някакви техни претенции към начина, по който НС реши да конструира съдийската колегия и се чувстват зависими или в опасност от зависимост при изпълнението на служебните си задължения." - добави Милев.
"Ако то е само срещу начина на конструиране на съдийската колегия - това са "кухненски проблеми на съда" и не желая да се намесвам в тях. Ако вече касае прокурорската квота, че е балансирана за разлика от съдийската и за сметка на съда, прокуратурата е запазила независимостта си мога да кажа това: Съдът като понятие, като явление е необходима едновременно и в двете сфери." - поясни Милев.
"Ние не протестираме, а се опитваме да обясним на хората защо тази реформа е необходима и защо така, както е направено при последното гласуване разпределението на колегиите може да влоши положението, а не да го подобри. НС беше изправено пред трудна задача - да разпредели 25 на 2. Това, което се обединиха политическите сили при "историческия компромис" беше това, което спазваше до известна степен международния стандарт, който е налице за съда - в органа, отговарящ за съда мнозинството да е съставено от съдии, избрани от съдии. " - отговори Атанасов.
Независимостта си я гарантира всеки лично, смята Милев. Той отбеляза, че за 10 години в прокуратурата не е имало човек или ръководител, който да му каже как да реши конкретно дело. Според него каквото и управление и по какъвто и да е начин да са изписани законите, човек трябва да има достойнството и професионалната независимост да изпълнява задълженията си.
Ябълката на раздора е динамиката и начинът, по който функционира съдебната система - следствието, прокуратурата, съда, а не основният проблем с тяхната независимост, подчерта Милев. Според него вниманието се измества.
"Важна е вътрешната независимост на съдията и прокурора, но за да бъде гарантирана трябва да има механизми, които отстояват така наречената независимост от външни фактори и тези механизми са именно устройството на ВСС, който трябва да упражнява, такива правомощия, които да дават път на магистратите, които са добри в работата си, да наказва некомпетентните и тези, за които има сигнали, че са корумпирани." - обобщи Атанасов.
Промените в Конституцията в частта за съдебна власт се гледаха на 9 декември в НС. Тогава ВСС беше разделен на две колегии - съдийска и прокурорска. Въпреки че разделянето предизвика сериозен дебат, то текстът, който "събори" правосъдния министър Христо Иванов от поста беше разпределението на квотите в съдийската колегия на ВСС. От РБ настояваха съотношението на членовете, излъчени от съдиите, и тези от парламента да остане във варианта от първо четене - шест към пет. Мнозинството на ГЕРБ, ПФ, АБВ, подкрепени от ДПС, БДЦ и Атака, обаче реши да намали членовете на съдиите.
Чуйте: