Обществената подкрепа за трудния климатичен договор намалява

COP21

27.11.2015 | 08:00
Обществената подкрепа за трудния климатичен договор намалява
Обществената подкрепа за трудния климатичен договор намалява

Обществената подкрепа за трудния климатичен договор намалява

Още по темата

Обществената подкрепа за трудния договор по климатичните промени намаля, показва проучване в 20 страни, съобщава ВВС.

Само в четири има мнозинство в подкрепата на усилията на правителствата да поставят амбициозни цели на глобалната конференция за климата в Париж, COP21. Подобно проучване е правено преди срещата в Копенхаген през 2009, когато в осем страни е имало мнозинство в подкрепата на голямата цел.

 

Проучването е на изследователската група GlobeScan, проведено през януари и февруари 2015.

 

По-малко от половината запитани смятат, че климатичните проблеми са "много сериозен" проблем тази година, в сравнение с 63% през 2009.

Допитването е проведено сред хиляда души във всяка от двайсетте страни: САЩ, Канада, Мексико, Перу, Бразилия, Чили, Аржентина, Русия, Южна Корея, Китай, Пакистан, Индия, Индонезия, Австралия, Южна Африка, Гана, Нигерия, Кения, Испания, Франция, Великобритания, Германия, Турция и Гърция.

Още по темата

Единствените страни, където мнозинството от запитаните подкрепят поставянето на трудни цели срещу промените в климата са Канада, Франция, Испания и Великобритания.

"Обществеността е по-малко загрижена за климатичните промени и в контекста на конференцията в Париж резултатите показват по-малка подкрепа за постигане на амбициозен договор на глобално ниво, в сравнение с настроението преди COP15 през 2009 в Копенхаген", каза Лайънел Белие от GlobeScan.

"Не става дума за рязка промяна в отношението, трендът сега е към по-спокоен подход".

 

Обществената подкрепа намалява и развиващите се страни, включително Китай и Индонезия. Анкетираните са убедени, че глобалната рецесия е изиграла значителна роля в промяна на перспективата на хората към повишаващите се температури.

Това, което може да предизвика тревога на срещата на политическите лидери в Париж е растящото усещане сред богатите и бедните страни, че предприемането на действия по климатичните промени може да е скъпо и да дестабилизира крехкия растеж.

Резултатите от проучването показва, че хората в цял свят стават по-информирани за климатичните промени. Двойно повече хора отпреди смятат, че въглеродните емисии в резултат на човешката дейност са причина за климатичните аномалии.

Конференцията за климата на ООН се провежда в Париж от 30 ноември до 11 декември 2015.


/Снимка: устието на Камчия, 2013. bgonair.bg/