Доклад на изследователският институт Climate Central, публикуван в неделя твърди, че дори и ограничението на затоплянето на планетата само с +2 градуса по Целзий ще наводни големите градове, съобщава АФП.
Доклад на изследователският институт Climate Central, публикуван в неделя твърди, че дори и ограничението на затоплянето на планетата само с +2 градуса по Целзий ще наводни големите градове, съобщава АФП.
Шанхай, Бомбай или Хонконг ще бъдат потопени?
Въпреки предприетите усилия от много години за ограничаване на затоплянето на планетата с 2 градуса по Целзий до края на 21в., големите градове са застрашени с повишаване на нивото на океана. Дългосрочните последици от климатичните смущения са в заключенията на доклада на американските учени от Climate Central, базирана в Принстън НПО, цитирани от АФП.
Дори и страните да успеят да забавят затоплянето на климата с +2 градуса Целзий нивото на моретата ще продължи да се повишава. Така територии, досега населени с над 280 млн души могат просто да бъдат залети.
Докладът излиза три седмици преди конференцията по климата в Париж COP21 /Конференция на страните, организирана от Рамковата конвенция на ООН по промените, CCNUCC/ в климата, приета през 1999 след Срещата за земята в Рио де Жанейро.
Ако не се положат никакви усилия и трендът на повишение на температурата с +4 градуса по Целзий, феноменът ще засегне над 600 млн души.
"Затопляне с повече от +20С представлява заплаха за съществуването в дългосрочен план на големите градове и крайбрежни зони", каза Бен Строс, един от авторите на проучването.
Мерките, взети за бързо и драстично намаляване на емисиите парникови газове въпреки всичко ще се усетят.
"Все още разполагаме с широк набор от инструменти", каза ученият.
Докладът посочва, че е трудно да се оцени скоростта, с която морското равнище ще се повиши. Изследователите предполагат, че може да стане в срок от 200 до 2000 години.
Кой ще бъде най-засегнат от повишението на морското ниво
Риск има по-специално за градовете: Хонконг, Калкута, Дака, Джакарта, Шанхай, Бомбай, Ханой, Рио, Буенос Айрес, Ню Йорк, Токио.
Коментари за промените в климата следете в предаването на телевизия Bulgaria ON AIR "Време за времето" с Красимир Кирев.
Climate Central е НПО, в което учени и журналисти работят по проучване на ефектите от промените в климата и влиянието им върху САЩ.
Председател на борда е Стивън Пакала от Принстънския университет, професор по екология и еволюционна биология. Членове на борда са: Декер Анстом-президент на Landmark Communications и председател на Weather Com и Cable TV Network; Сали Бенсън от Стратфордския университет, Карл Ференбах-основател на High Meadows Foundation, Боб Литерман - председател на Kepos Capital и др. Главен изпълнителен директор е Пол Ханли, Хайди Кълън-главен изследовател.
Организацията се финансира от NASA, Google, Министерството на енергетиката на САЩ, Световната банка и др.
/Снимки: 1. Корица: Цъфнали дръвчета, София, бул. България, 2. Шабла, плажът, 3. Лондон, Темза. С.Грозева/bgonair