Финансовият министър очаква положително развитие на всички сектори в икономиката

Най-добрата перспектива е за секторите промишленост и строителство

30.05.2015 | 11:41 Редактор:
Финансовият министър очаква положително развитие на всички сектори в икономиката
Финансовият министър очаква положително развитие на всички сектори в икономиката

Очертава се ясна от началото на годината тенденция за подобряване на общия бизнес климат в България, коментира финансовият министър Владислав Горанов в рамките на форум на групата страни в Международния валутен фонд (МВФ) и в организациите от групата на Световната банка, предаде агенция Фокус. По думите на финансист номер едно в България са налице положителни очаквания за развитие на всички сектори в икономиката, „особено в секторите промишленост и строителство”.

„Статистическите данни по краткосрочните икономически индикатори ги потвърждават, а данните за БВП за първото тримесечие са доказателство за повишената икономическа активност”, заяви Горанов. По думите му  са налице сигнали за спиране на дефлационните процеси, а оптимизъм будят и предварителните оценки и данни относно бюджетния баланс”, добави той.

„Осигурената финансова стабилност е вследствие на предприетите от правителството мерки за подобряване на бизнес средата, повишаване на фискалната устойчивост в дългосрочен план и нулева толерантност към контрабандата и отклоняването на приходите от бюджета”, коментира финансовият министър.

Той уточни, че вярва, че в условията на политическа стабилност и икономическа прогнозируемост избраната формула за комбинация благоприятстваща растежа фискална консолидация и структурни реформи, ще ускори възстановяването на българската икономика и ще укрепи доверието на инвеститорите.

„В момента има умерен оптимизъм по отношение на глобалното развитие, но всяка страна се изправя пред комплексни и многопосочни проблеми”, заяви още Горанов, цитиран от БТА. - „Световната икономика постепенно се възстановява, по-ниските цени на петрола са в подкрепа на икономическия растеж, въпреки това възстановяването остава неравномерно”, посочи той. Високите нива на публичен дълг в много страни, младежката безработица и застаряващото население са част от причините за бавното възстановяване според Владислав Горанов.

Горанов заяви още, че по време на кризата е бил натрупан опит, „макар и на висока цена”, а сега инвестициите и работните места няма да могат да бъдат възстановени в пълен размер. За преодоляване на предизвикателствата са необходими споделени усилия, подчерта българският финансов министър. Той отбеляза, че това е именно и една от ролите на МВФ и Световната банка. Инициативите за инвестиции на ЕС са ключови за преодоляване на проблемите, смята Горанов.

Управителят на БНБ Иван Искров също приветства участниците в годишната среща на МВФ и Световна банка. Tой отбеляза, че за България е чест да е домакин на подобна среща.

Искров допълни, че четири страни от групата, към която принадлежи България в МВФ и СБ, са се присъединили към ЕС в предходните години - България, Румъния, Хърватия и Кипър, като Кипър е член и на еврозоната. Украйна също върви по пътя на евроинтеграцията, отбеляза той.

Страните от ЦИЕ преминаха през сериозни институционални и структурни реформи, припомни още Искров. Той посочи, че от 1999 г. до 2014 г. реалният растеж на БВП с натрупване в групата от държави - членки на СБ и МВФ, към които принадлежи България, е достигнал 25 процента.

В групата влизат Армения, Босна и Херцеговина, Хърватия, Кипър, Грузия, Израел, Македония, Молдова, Черна гора, Холандия, Румъния, Украйна, Белгия и Люксембург. Нашите икономики привлякоха общо над 2 трилиона щатски долара преки чуждестранни инвестиции и извършиха инвестиции в други страни за 1,9 трилиона щатски долара, съобщи още Искров.

Вижте и репортажа на Кремена Кръстева:

 


1
0 rate up comment rate down comment 0
ivan.mitev.315
преди 9 години
При наличие на сегашната сгрешена парична система не е възможно устойчиво развитие, тъй като колкото повече е икономическият растеж, толкова по-силен потентциал за криза се развива и щетите са по-болезнени. Сигнализирай за неуместен коментар