Основните недоволни от споразумението за свободна търговия между ЕС и САЩ са хора, които не искат европейските граждани да живеят по-добре и да бъдат по-богати. По-бедните граждани на ЕС имат по-голяма полза. Това коментира Красен Станчев, член на УС на Института за пазарна икономика в предаването „Денят он ер“ с водещ Веселин Дремджиев.
Когато по-бедни хора търгуват с по-богати, те имат повече печалба отколкото ако богати търгуват с богати. Същото важи и за по-бедните страни от ЕС. Българският износ на малките и средни предприятия е много по-голям отколкото средния износ. Вносът от САЩ към нас е много по-малък, затова за нас е по-изгодно когато изнасяме за там.
Споразумението обаче все още е твърде скромно и трябва да се доразшири, счита експерта.
Подобрението на бизнес климата у нас през първите 4 месеца на 2015г. Станчев обясни като нормално явление. Данните на НСИ отчетоха нарастване на показателите му с 2,5 пункта през април спрямо март. Първите месеци са силни и заради Великденските празници, когато нараства оборотът в търговския сектор, потреблението е засилено, обясни икономиста.
Статистиката на потреблението показва, че от 1998г. с много висок дял в семейния бюджет е храната. Постепенно днес потреблението на храна от домакинските разходи е малко над 30%, посочи Станчев. Това, по думите му, също влияе положително на бизнес климата.
Семейните бюджети у нас са относително здрави, макар и не толкова големи, колкото би ни се искало.