От Мартина Ганчева
Как да надвием пролетната умора
Дълго жадуваме първите по-дълги и светли пролетни дни, но когато те най-сетне настъпят, част от нас изпадат в онова състояние на духа и тялото, което наричаме "пролетна умора". Събуждаме се трудно и без енергия, страдаме от понижен тонус и настроение. Често ставаме жертва на инфекциозни или на хроничните си заболявания. Какви са причините и как най-бързо да се преборим?
През зимата тялото ни отделя по-малко хормон на щастието. Това пък се дължи на липсата на хормон на мотивацията. Налице е също увеличаване на отделянето на хормон на стреса. Резултатът – чувстваме се сънливи, по-малко мотивирани, не особено енергични и уморени, особено към края на зимния сезон. Как да победим пролетната умора? ДНЕС потърси експертно мнение от проф. Божидар Попов - председател на Българското дружество по хранене и диететика.
"Ритъмът на живот се променя, когато денят стане по-дълъг. През зимата сме се хранили по-небалансирано. Затова преходът към по-топло време иска пренастройка. Голяма част от населението се чувства нетрудоспособно. Затова е нужно да наблегнем на микронутриенти като витамин С, фолиева киселина, желязо, цинк, калций, магнезий – организмът е чувствителен към липсата им. Препоръчвам по-лека храна през пролетта. Без пържено и панирано. Обилно приемане на плодове и зеленчуци. Движението на открито също помага", обясни проф. Божидар Попов.
Пролетта има и своите красиви страни. В Япония например това е цъфтенето на черешовите и вишневите дървета. Природен феномен, който привлича огромен брой туристи всяка година. Ето кадри от сезона на "сакура".
Зумба срещу излишни килограми
Не само витамините, но и спортът помага при пролетна умора. Зумбата е такъв вариант. Както и здравословен метод за отслабване. И макар да се практикува повече от нежния пол, расте и броят на мъжете, които тренират зумба. Убедете се сами.
Историята на Поли
Невероятна е и историята на Поли от София. През 2013 г. тя е едно дебеличко, свито момиче, което взима съдбоносното решение да откаже цигарите. На пръв поглед лесна задача, но със спирането на този вреден навик апетитът й се учеличава тройно. Тогава в главата й светва червена лампичка. "Стреснах се. Помислих си: Боже аз вече съм дебела, тежа колосалните 115 кг, какво ще правя, ако напълнея още", разказва Поли. Това е моментът, който обръща живота й на 180 градуса. Как, разказа тя самата.
Хемороидите – заболяване на седящите хора?
Българчетата са пети в Европа по затлъстяване. Това обявиха от Европейската академия на науките по хранене. От синдикат "Образование" към КТ Подкрепа твърдят, че основната причина за това се крие в липсата на грижата за здравословното и физическо развитие на децата в предучилищна и училищна възраст. Подробностите от Боби Петров.
Според статистиката от обездвижването страдат в по-голяма степен мъжете. Жените са по-облагодетелствани, поради вероятността за по-активни движения при извършване на домакинската си дейност. Но проблемите, свързани със застоялия начин на живот, не подминават и тях. Един от рисковете са хемороидите. Как да се справим с това заболяване, обясни д-р Найден Кандиларов.
"Факторите са многообразни – фамилната обремененост е един от тях. През последните години все повече хората търсят такава консултация. Препоръчвам хората с такива проблеми да изключат червеното вино от менюто си, да не консумират пикантно и газирано", подчерта д-р Кандиларов.
Кино и мода
Дизайнерката Вивиан Уестууд чупи всякакви стереотипи, не само на подиума, но и в живота. Обявена за бунтар и основоположник на пънк модата, тя разтърсва из основи консервативните дрескод закони в Англия. И не само.
За поредна пета година София Филм Фест обърна специално внимание на филмите, които съчетават в себе си очарованието на модния свят и забележителния документален поглед към него. Но защо Александър Маккуин разказа Мира Сталева - зам.директор на София Филм Фест.
Обредни хлябове от Сицилия
Обредните хлябове имат особена роля в сицилианската духовна и световна култура. Това вдъхновява и изложбата, която вчера беше открита в Етнографския музей. Етнографът д-р Иглика Мишкова показа експозицията.
"Хлябът с формата на бастун е посветен на светеца Свети Йосиф. В земния си път е бил дърводелец. Използват се брашно от твърда пшеница, мас, мая, масло", разкри Мишкова.
Хоровете на България
Месенето на хляб е една възродена българска традиция. Най-ценните културни богаства съхранява и хор Космически гласове на Ваня Монева. Да си припомним едно изпълнение.
16 града, над 120 хорови формации, около 2300 пеещи засега са заявили участие в инициативата "България пее". Повече за този любопитен музикален проект разказа д-р Галина Луканова - председател на Българския Хоров Съюз.
Български фотографи заснеха Северното сияние
Северното сияние е в списъка с мечтани дестинации за мнозина. То е един малък каприз на природата, който и осем български фотографи имат възможността да наблюдават и заснемат. Двама от тях гостуваха в ДНЕС - Петър Чолаков и Дамян Хаджииванов.
Кизомба – танцът на любовта
Кизомбата, известна като анголско танго, набира все по-голяма популярност у нас. Чувственият танц е добър начин за поддържане на фигурата и тялото в добра форма. Демонстрираха го двама професионалисти Лора Шумкова – DJ Kizombie и Ашод Арадиан - DJ Ash