Денят ON AIR
Всеки делник от 19:15 часа
още
Говорим за развитие на морски, въздушен, жп транспорт Иран-България: Ноурози
Посланикът на Иран Абдула Ноурози в Денят на 22 юли 2015
23.07.2015 | 07:45
Говорим за развитие на морски, въздушен, жп транспорт Иран-България: Ноурози
Посланикът на Иран Абдула Ноурози каза, че вече има контакти от българската страна - държавата и бизнеса с иранските власти, след подписване на споразумението за ядрената програма на Техеран. Посланик Ноурози бе гост в студиото на Денят он ер с Веселин Дремджиев на 22 юли 2015
Има още опасения дали ще спазвате това споразумение?
Въобще не трябва да съществуват опасения. Ние сме доброжелателни към всички страни в региона. Смятаме ги за доброжелателни, имаме и обща история, така че не съществува никаква заплаха за тях.
Включително и за Израел ли?
Ние нямаме враждебност към никого, ако те нямат враждебност към нас.
Още по темата
Преди два дни в Техеран беше вицеканцлерът на Германия Зигмар Габриел. Предстои посещението на френския външен министър Лоран Фабиус с фирми, които преоткриват този огромен и гладен ирански пазар. Но пред ида говорим за бизнеса, включително за българските газови доставки, как ще се промени обществото в Иран от отварянето към света?
Иранското общество започна промяната си преди две години, когато избраха г-н Рохани за президент. Разговорите по споразумението бяха в резултат на избора на хората преди две години. Вече се вижда промяната в хората и тя ще продължи.
Към демократизиране на обществото?
Още повече отпреди.
Още по темата
Не е тайна, че иранското общество, както всяко друго, има и консервативни сили. Дали президента и Хаменей, дали ислямските революционери, гвардията, има такива сили.
Присъствието на подобни сили никога не е пречка за развитието на демокрацията. От самото начало ръководството следеше всичко и даваше напътствия.
Мнозина се притесняват, че като потече голямата манна небесна от петрола и от деблокирането на авоарите на Иран една част ще отидат в тези движения в Близкия Изток като Хизбула, които не допринасят за мира в региона. Какво отговаря Техеран на тези опасения?
Бъдете сигурни, че нашето богатство никога няма да потече към онзи, който ще попречи на мира.
Богатството – не, но формалната или не подкрепа?
Във връзка с подкрепата, добре чухте нашия лидер в молитвата за Еид Фетр каза, че ние ще подкрепяме всички потиснати народи в региона.
Говорихме за демокрацията. Ако погледнете в региона, може би няма друга страна, където в последните 35г. редовно има избори.
Още по темата
Западът сякаш има и такава гледна точка, че е уморен от основните играчи в Близкия Изток и приема Иран като стабилна, богата, предвидима държава, може би като противовес на Саудитска Арабия. Това доколко може да е вярно. Какъв е интересът? Достатъчно ли е бил Иран под карантина, за да се промени?
Процесът на преговорите за споразумението показа, че Запада, че трябва да има реален поглед към силите в региона.
Този път, който те изминаха за 35г. ги върна в началната точка. Ние сме най-голямата, най-богатата и най-силната държава в региона.
С огромен пазар.
Ние сме с огромен пазар и през тези 35г. не сме нападнали никого. Винаги сме били обект на нападения. Ако успеете да дадете поне един пример, в който сме влезли дори с една педя в чужда държава, тогава те са прави.
Точно сега сте свидетел, че някои държави в региона бомбардират друга държава в региона.
Говорите за Саудитска Арабия и Йемен. Последен въпрос – защо вашият религиозен лидер Хаменей каза: „Дотук с преговорите със Запада и САЩ“? Защо да не се развиват отношенията?
Той не е казал, че не трябва да водят преговори. Той каза, че дотук имахме ядрения въпрос. Първо трябва да се реши този въпрос..
Още по темата