Да не се създава истерия около информацията за вируса зика, който се разпространява с бързи темпове в Америка. Това призова здравният министър Петър Москов пред журналисти.
"Нашите консултанти са във връзка с европейските и световните бюра, които се занимават с епидемиология и инфекциозни заболявания. Ще бъдат дадени съответните успокоявания, данни. Ще направим изявления през социалните мрежи. Моля ви, нека през социалните мрежи да не говорим за болести, защото в това трябва са се съдържа доза компетентност." - обяви Москов.
Ваксината срещу вируса зика ще е готова до края на 2016 г. По нея работят канадски и американски учени. Клиничните изпитания на ваксината се очаква да се проведат през септември, а до края на годината ще са ясни и първите резултати.
Два случая на заразяване с вируса зика показват, че е възможно той да се предава и по полов път. Според учените обаче вирусът биологически може да се предава по полов път, но на този стадий научно е известно, че се предава главно с ухапване на заразен комар.
СЗО предупреди на 25 януари, че вирусът зика може да засегне всички страни в Южна и Северна Америка. Той вече е открит в 21 страни в Карибския регион, Северна и Южна Америка. Симптомите включват леко повишаване на температурата, конюнктив и главоболие. Лекарите са най-притеснени от вредите, които вирусът оказва на бебетата в утробата.
На 28 януари Здравната организация сформира спешен екип за борба с вируса, който трябва да реши и дали зика ще се третира като ебола.
В Бразилия има скок на случаите на микроцефалия - състояние, при бебетата се раждат с необичайно малки глави. В редица Централно и Южно-американски страни са препоръчали на жените да "забавят" плановете си за бременност.
От октомври до момента има 3893 регистрирани случаи на микроцефалия в Бразилия спрямо същия период на предходната година, когато е имало 160 случая.
На други места:
Какво представлява вирусът зика?