Историята на конституциите по света

Първата българска конституция е приета на 16 април 1879г. от учредителното събрание във Велико Търново

22.09.2015 | 11:56 Редактор: Ирина Георгиева
Историята на конституциите по света

Първите идеи за основни закони възникват още през Средновековието в Западна Европа - така наречените Статути, харти на комуните и градовете-републики. През 621г. преди Новата ера са написани Драконовите закони, известни като жестоки устни закони на града-държава Атина.

В началните години на принципата в древния Рим по-голямо значение имат сенатор-консултите - законови източници, издавани от римския сенат. През I и II век императорите започват да афишират властта си и постепенно като законен източник се налагат императорските конституции.

Държавата, за която се счита, че има най-старата действаща конституционна уредба в света е република Сан Марино. Първата щатска Конституция е тази на Кънектикът от 1775г. на базата на хартата от 1662г. Действително грешно се счита, че конституцията на САЩ е първата в съвременен смисъл Конституция в света. За такава се счита малко известната Конституция на Корсика от 1755г., която е основен закон за кратко просъществувалата независимост на острова в периода 1755 - 1769г.

Първите конституции след това на европейския континент са на Полша от 1791г. и тази на Франция от 3 септ. 1791г.

Великобритания е една от малките държави, която няма писана конституция. Вместо това за действащи се считат редица актове, писани от различни епохи, сред които Великата харта на свободите от 1215г.

Първата българска конституция "Конституция на Българското княжество" е приета на 16 април 1879г. от учредителното събрание във Велико Търново. Тя остава в сила до 1947г., когато е приета конституцията на Народна република България или още известна като Димитровската конституция. По-късно през 1971г. е заменена от така наречената Живкова конституция. С падането на комунизма е приета нова конституция, която изоставя наименованието "Народна". Това е Конституцията от 13 юли 1991г., приета от седмото Велико Народно събрание, която е действаща и в момента. Тя се състои от 169 члена, подредени в 10 глави плюс предходни и заключителни разпоредби. Най-дългата дума в българския език и днес си остава "непротивоконституциоснователствувайте".

Чуйте в репортажа на Днес: