На срещата на върха на европейските лидери в Брюксел премиерът Бойко Борисов е поискал в България да бъде открит приемен център за бежанци, предава Dnes.bg, като се позовава на думи на германския канцлер Ангела Меркел.
Тя допълнила, че инициативата идва от страната ни.
"България ни обърна внимание, че и тя има обща граница с Турция, че изпитва огромен натиск и иска да отвори такъв център. Ние посрещнахме желанието ? с разбиране и заявихме, че щом иска това, ще получи същата подкрепа от европейските институции, като Гърция и Италия. Ние не искаме да налагаме това решение на България. Тя самата казва, че има проблем", коментира Меркел.
Приемните центрове, наричани "горещи точки" (hotspots), са част от плана на ЕС за преразпределяне на пристигащите имигранти. Четири такива центрове вече се изграждат по плажовете в Сицилия, в Италия, и един ще бъде отворен в Гърция, в пристанището на Пирея.
Финансирането им е за сметка на европейския бюджет. Европейските лидери се договориха те да заработят не по-късно от края на ноември.
Премиерът на Хърватия отказа в страната му да има подобен център.
След срещата на върна в Бркюксел Меркел изтъкнала, че „по външните граници на ЕС трябва да бъдат разположени приемни центрове в страни като Италия и Гърция, но също и в България, която не е в Шенген, но има обща граница с Турция". По думите й това е приемните центрове са единственият начини за презаселване на бежанци.
"В тях трябва да се извършва идентификацията, регистрацията и вземането на отпечатъци", коментирала канцлерът.
Служители на европейските агенции за границите Фронтекс и полицейската Европол, както и на бюрото за убежище, ще работят в тях с местните власти по обработването на молбите за убежище, за провеждане на интервютата на бежанците и проверката за принадлежност към терористични организации.
В писмо до турския си колега Ахмет Давутоглу премиерът Бойко Борисов коментира, че споделя виждането, „че създаването на оптимални условия, които биха спомогнали за справяне с бежанската криза и биха позволили завръщане на имигрантите в Сирия след урегулирането на политическата ситуация там, не биха могли да бъдат реализирани без прилагане на всеобхватен подход на ЕС в тясно сътрудничество с Турция и заслужават засилено внимание и анализ“.
преди 9 години
преди 9 години