ЕК: Гърция да се финансира през временния спасителен фонд на еврозоната

За да получи транша обаче, Атина трябва да приеме първия пакет от обещаните икономически реформи до края на деня

15.07.2015 | 16:48 Редактор: Ирина Георгиева
ЕК: Гърция да се финансира през временния спасителен фонд на еврозоната

ЕК препоръчва Гърция да получи тримесечен кредит до 7 млрд. евро от Европейския механизъм за стабилност (ESM) – предшественикът на постоянния спасителен фонд на еврозоната (EFSF), за да се осигурят финансовите нужди на страната през юли, посочва се в доклад на институцията, публикуван на сайта ѝ, предаде Investor.bg.

За да получи транша обаче, Атина трябва да приеме първия пакет от обещаните икономически реформи до края на деня (15 юли) и да докаже, че ще осъществи другите реформи, договорени с кредиторите.

Великобритания и Чехия вече се противопоставиха на този вариант за временно финансиране на Гърция, докато бъде подготвена новата спасителна програма. Решението за отпускането на заема трябва да се вземе с квалифицирано мнозинство от държавите от ЕС, т.е. от 15 държави с 65% от населението на блока, отбелязва Ройтерс.

Зам.-председателят на ЕК Валдис Домбровскис коментира, че мостовото финансиране за Гърция "ще бъде осигурено от всички в ЕС". 

"Няма много възможности за осигуряването на тези средства, другият вариант са двустранни заеми, но такива намерения не се виждат на хоризонта", допълни той, като уточни, че ако Атина не върне заема, държавите ще бъдат обезщетени от спасителния фонд.

В документа на ЕК се припомня, че Гърция поиска на 8 юли тригодишен заем от постоянния спасителен фонд на еврозоната – Европейския механизъм за финансова стабилност (EFSF), заради който е направена оценка на устойчивостта на дълга на страната и нуждите от финансиране.

Според Брюксел съотношението на дълга и БВП на Гърция ще достигне 165% през 2020 г. и ще намалее до 150 % през 2022 г., ако страната предприеме мерки за намаляването на задълженията. Съотношението обаче би могло да достигне и 187% през 2020 г., като намалее до 176% през 2022 г. и 142% към 2030 г.

МВФ, който също е участвал в изготвянето и на оценката на ЕК, обаче прогнозира, че през 2022 г. съотношението дълг/БВП на Гърция ще достигне 170%. Фондът призова и за значително облекчаване на гръцки дълг, докато Европейската комисия само отбелязва вероятността да се стигне до опрощаване на дългове.

В доклада на ЕК се посочва, че ако Гърция не получи подкрепа от постоянния спасителен фонд на еврозоната, финансовите рискове за страната ще станат неуправляеми и банковият сектор неизбежно ще колабира. Това ще създаде значителни съмнения за интегритета на еврозоната като цяло, отвъд специфичното въздействие върху съседните страни, както и върху банковия сектор във валутния блок, пише още в документа.

ЕК смята, че за периода юли 2015 – юли 2018 г. в бюджета на Гърция ще се отвори „дупка“ от 74 млрд. евро, които могат да бъдат набавени само с външна помощ. Оценката на МВФ е с 4 млрд. евро по-висока спрямо тази на Комисията.