Надпреварата на Русия да позволи използването на потенциална ваксина срещу коронавируса, преди клиничните тестове да са изцяло приключили, може да постави хората под риск, заявиха представители на местна асоциация на мултинационални фармацевтични компании, цитирани от Bloomberg.
Правителството планира да даде условна регистрация на ваксина, разработена от московския институт "Гамалея“, което ще отвори вратата за цивилна употреба. В писмо до министъра на здравеопазването Михаил Мурашко обаче Асоциацията на организациите за клинични проучвания предупреди, че широката употреба на ваксината може да бъде опасна.
"Защо всички компании следват правилата, но руските не? Правилата за провеждането на клинични изпитвания са строги. Те не могат да бъдат нарушавани", заяви изпълнителният директор на асоциацията Светлана Завидова, цитирана от Bloomberg.
"Това е кутията на Пандора и не знаем какво ще се случи, ако на хората бъде поставена недоказана ваксина", изтъкна тя.
Ваксината на "Гамалея", която се разработва съвместно с Руския фонд за директни инвестиции, започна трета фаза на тестване миналата седмица. Премиерът Михаил Мишустин заяви в понеделник, че се надява ваксината да бъде регистрирана "скоро", докато един от заместниците му посочи, че производството вероятно ще започне следващия месец, а здравното министерство обяви, че масовите ваксинации могат да започнат до октомври.
Говорителят на Световната здравна организация Кристиан Линдмайер отбеляза пред репортери миналата седмица в Женева, че ваксините трябва да преминат през всички етапи на тестване, преди да бъдат лицензирани.
Конкурентно поведение
"Ние гледаме на това като на част от конкурентното поведение на някои западни фармацевтични компании, които искат да доминират на пазара на ваксини и не искат конкуренция”, заяви ръководителят на Руския фонд за директни инвестиции Кирил Дмитриев. "Министерството на здравеопазването на Русия ще следва всички необходими процедури за одобрение", добави той.
Четете цялата статия в bloombergtv.bg
Снимка: БГНЕС
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години
преди 4 години