България много трудно би могла сама да ограничи бежанския поток, ако той се пренасочи от Гърция и Турция към нас. Това коментира народният представител от ПГ на Патриотичния фронт (ПФ) и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.
По думите му в българското правителство е нужна воля, а не хленчещи политици.
"Защото хленчим на Европа за някакви си камери. Какво? Не можехме да отделим 1 млн. лева да си купим камери? Можехме. Можехме и вече да сме изградили оградата - Унгария започна с нас и я завърши много преди нас. Оградата ни още не е готова", добави той.
Една година се говори армията да бъде изпратена на границата, за да помага на "Гранична полиция", коментира Каракачанов. Той припомни, че и президентът, и военният министър обясняваха как това не било хуманно и не можело да се случи, а армията имала други цели.
"Сега армията къде е? На границата. Само че, хайде попитайте, на армията дадено ли е правото да използва оръжие? Не - е, какво прави армията на границата? Като плашило да плаши гаргите", заяви Каракачанов.
"Ако българските политици имат малко повече съзнание какво трябва да направят и малко повече гръбнак, защото да си политик и министър означава да имаш гръбнак, а не да имаш само фасона да си правиш PR акции. Изпращаш армията на границата, имаш достатъчно полиция и много точно и ясно казваш, че България няма да допусне бежанци", продължи Каракачанов.
Вчера Народното събрание одобри споразумението между Европейския съюз (ЕС) и Турция. Съпредседателят на ПФ обаче се обяви срещу него.
"Не мога да подкрепя поредната безлична позиция на провалилите се европейски лидери, защото от няколко години говорим за огромна мигрантска вълна към Европа, една от причините е липсата на адекватна политика от страна на големите европейски държави и на ЕС", обясни той.
"Нека да напомня ЕС с една глупашка радост подкрепяше, финансираше и участваше в така наречените Арабски пролети, които доведоха до разбиването на диктаторски, но светски режими в Близкия Изток. Някои бюрократи в Брюксел си бяха помислили, че като махнат светските диктатори ще дойдат либерални демократи, само че в Близкия Изток нямаше такива. В Близкия Изток има две категории - едните, които искат създаването на национални държави - такъв, какъвто беше Хосни Мубарак в Египет или Саддам Хюсеин в Ирак, Кадафи. Има и други, които искат над целия Близък Изток, а и над целия свят да се развява зеленото знаме на пророка Мохамед", уточни той.
"На мястото на светски дикататори, които преследваха ислямския фундаментализъм, които налагаха светски национални държави, опитваха се да създават национална идентичност на иракчаните, либийците, сирийците и т.н. се появиха няколко лидери, които обясняват в момента как Шириата трябва да управлява, как Европа и светът ще бъдат един халифат, който ще се управлява според Корана, режат глави, унищожават християнските и светските културни ценности в Близкия Изток. Това беше първата грешка", отчете Каракачанов.
Според него втората грешка е абсолютно безотговорното отношение към политиката в Турция. По думите му южната ни съседка е един от виновниците за това, което се случва в Сирия. Турция финансира и въоръжава така наречените бунтовници, които са ислямистки фундаменталисти и ги пуска през своята граница, твърди Каракачанов.
"Турция търгува с Ислямска държава - с петрол, а с парите, които групировката получава от Турция, финансира атентатите в Париж, в Брюксел и по целия свят. И какво се получава? Турция изнудва ЕС - дайте ни пари. Тези 3 млрд. евро са само началото. Давутоглу говори за 20 млрд. евро. Дайте ни пари, защото ще ви пуснем още бежанци. Кои бежанци? Които Турция създаде - ето това е цинизмът. Аз подобно престъпление към Европа не мога да подкрепя. Нека това тежи на съвестта на европейските лидери, които доведоха Европа до това положение", обясни той.
По повод това, че ВМРО в Русе са решили да го номинират за кандидат за президент на предстоящите избори, Каракачанов заяви, че мисли, че ПФ трябва да има една, обща кандидатура и това тепърва предстои да се обсъжда.
"Имаме конгрес на 17 април. В момента всичките ни конгресни организации правят конференции, на които избират делегати, кандидатури на ръководните органи на ВМРО. Благодаря на съгражданите си в Русе, че са се сетили да издигнат кандидатурата ми за президент, но мисля, че е рано да се говори за това. Няколко пъти съм повтарял този въпрос пред Валери Симеонов, моят колега от НФСБ. Но явно колегите оттам не са готови за този разговор и не сме го провели", уточни той.