fallback

Какво е истинското "заболяване" на съдебната система?

Инспекторатът на ВСС няма ресурс да проверява магистратите, заяви съдия Румен Ненков пред Bulgaria ON AIR

15.02.2016 | 13:05 Автор: Василия Пейчева

В дебата за съдебната реформа съдии, прокурори и следователи се задоволиха само със пререкания във външната страна на проблема - кой да бъде назначен за началник и кой да не бъде назначен. Никой не каза какво е заболяването на съдебната система, какви са симптомите и какво лекарство трябва да приема, заяви конституционният съдия Румен Ненков в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR.

Още по темата

По думите му колкото повече се отлага този проблем, толкова по-лошо.

Според съдията най-важната задача на новия правосъден министър е да се подготви първия етап от промените в Закона за съдебната власт. Експертът обаче очерта няколко слабости в плануваните промени.

"Предвиди се Инспектората към ВСС да прави проверката за конфликт на интереси на магистратите и проверката за верността на техните декларации, които подават в Сметната палата. Но всичко това струва пари, трябва да има материална готовност, кадрова обезпеченост. Инспекторатът не разполага нито със съответните кадри, нито с възможности. Така Инспекторатът ще извършва все едно полицейски, данъчни функции", обясни Румен Ненков.

По думите на съдията друг проблем е как ще се раздели ВСС на две камари и как ще се гласува.

"Много е възможно недостатъците в Конституцията да бъдат туширани и преодолени с промените в Закона за съдебната власт най-вече за начина на взимане на решения. тоест нито една от квотите в тези колегии да не може, съчетана с друга квота, да пренебрегва волята на третата квота", обясни Ненков

Голям проблем е и как ще избира ВСС, заключи конституционният съдия.

 

fallback
Още от България сутрин
fallback