fallback

А. Бабикян: Минимум две политически сили имат интерес от предсрочни избори

Това са ГЕРБ и ДПС, поясни политическият анализатор

26.01.2016 | 14:19 Автор: Ирина Георгиева

Има минимум две политически сили, които имат сериозен интерес от предсрочни парламентарни избори. Това коментира политическият анализатор Арман Бабикян в Сутрешния блок на Bulgaria ON AIR. Според него това са ГЕРБ и ДПС.

"Едната е ГЕРБ, която има абсолютната възможност да ги предизвика, защото вероятността да вземат повече от 84 мандати е голяма, докато другата политическа сила е ДПС, която със сигурност няма желание да гледа Местан и компания на банките вътре в НС. Това са два много сериозни, налични и в момента парламентарни фактора, които биха искали предсрочни избори." - обясни Бабикян.

Още по темата

Казусът "Химко"

На 25 януари пресцентърът на правителството потвърди, че е получило сигнал от американски инвеститор с намерението да купи Химко, който твърди, че му е бил поискан подкуп два пъти от по половин милион евро от синдика на "Химко - Враца" и от човек, представляващ се за съветник на министър-председателя Бойко Боривов. На 25 януари журналистът Сашо Диков показа в ефир писмо, изпратено също до главния прокурор Цацаров и до американското посолство в София. Същевременно "Химко - Враца" става собственост на фирма на депутата от ДПС Делян Пеевски. Правителството съобщи, че в комбината вече няма държавен дял, но премиерът е сезирал прокуратурата и ДАНС във връзка с писмото.

Начинът, по който идва сигналът за "Химко" е сериозен, защото е адресиран до съответните специализирани власти в лицето на прокуратурата, премиера и посолството на САЩ, смята Бабикян. По думите му по този начин адресиран, сигналът дава вид, че е почтен. Но оттам нататък, ДАНС и Прокуратурата трябва да се произнесат, добави експертът.

"Корупцията винаги има политически корен, особено когато става дума за приватизация. Друг е въпросът, че на мен ми изглежда леко наивен този сигнал, но какво на мен ми изглежда не е важно - важно е какво ще каже ДАНС и Прокуратурата. Целта на този сигнал може да е компрометиране на правителството, което иначе само полага достатъчно усилия да се компрометира и не знам защо някой е решил да му помага още, но аз лично се съмнявам, че ако съм решил да поискам от някой рушвет от 1 млн. евро и ще изпратя официален свой съветник, за да прибере парите. Това ми се струва детска част от разказа, но да не се намесваме в работата на другите." - коментира Бабикян.

Още по темата

Вотът на недоверие за политиката в здравеопазването

ДПС много разумно изчака и атакува точно най-слабата част от политиката на правителството към момента, а именно политиката в областта на здравеопазването, заяви Бабикян. Според наблюденията му Движението е имало много внимателен поглед към тази сфера и към министъра й през 2015г.

"Здравният министър стана много популярен в началото на мандата си с това, че не му се изпращаха линейки в ромските гета, защото там живели едни зли хора, които непрекъснато биели екипите. После това отшумя някак си, но определено расисткото му изказване и безсилието на властта да въдвори ред. Друг министър пък отговаря за въдворяването на реда и се изразиха в тези юнашки изказвания тогава. Сега го докарахме дотам да се оплита в лъжите си да обяснява, че едни 100 хил. ваксини стояли на склад, ама щели да ги използват само върху бежанци, които изглежда са някакъв друг вид хора или децата им не са деца." - иронизира Бабикян.

Много е двойнствена позицията на РБ да се борят за съдебна реформа, за справедливост в обществото и да подминават факта, че собственият им министър извършва очевидно нарушение на законите, смята Бабикян и поясни, че тук не става въпрос дали някоя ваксина е вредна или не, а че е забранена за използване на територията страната и е бартерирана незаконно.

Държавата трябва да работи за нас, а не ние за нея - политиците трябва да работят за нас, а не обратното, подчерта анализаторът. 

"Например хората искат да получат отговор защо винетките трябва да поскъпнат и не могат да получат нормален отговор. Падат им камъни по главата и какъв отговор получаваме от МРРБ и АПИ: "Ами внимателно карайте, когато имаме пари ще го оправим." Когато имаме пари ще го оправим? И как се кара внимателно? С поглед към небето? Някой да е опитал да шофира така? Разбирате ли за какво безумие става дума? Какво доверие, когато справедливост се постига като, за да приберат някого в ареста излизат на протест в Пазарджик или въстават срещу кмета на Стрелча, срещу този на Галиче или във Враца. Когато по този начин започва да се търси народна справедливост, очевидно, че няма доверие. Парите стоят в банките, а не в икономиката." - обясни тезата си той.

Чуйте целия разговор в следващото видео:

 

fallback
Още от България сутрин
fallback