"Навлизането на новите варианти може да доведе до по-сериозно разпространение на заразата и преболедувалите ще бъдат силно възприемчиви. Има известен процент население, което е преболедувало основния вариант, но шансът да мутира вирусът е голям, затова се прави това секвениране. Дори с антитела и клетъчен имунитет преболедувалите са изключително уязвими за новите щамове". Това заяви специалистът по клинична имунология в УБ "Лозенец" и асистент към Медицинския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" Цветелина Великова в ефира на "България сутрин".
"Южноафриканският вариант може да зарази до 90% от вече преболедувалите", подчерта Великова.
По думите ѝ ваксините все още показват предпазване срещу новите щамове - "дори и да са с намалено действие, те все пак действат".
"Всички ваксини са подходящи за определена възраст, те са тествани на големи групи лица - включително над 55 и над 65, няма значение дали са РНК ваксини или с вирусен вектор. Официално казват, че нямат противопоказания, а хроничноболните са основен таргет на ваксинация. Ефективността може да бъде различна, но няма противопоказания. Препаратите могат да бъдат прилагани на лица над 18 и над 65 безопасно. Ваксината, базирана на вирусен вектор, има нужда от по-дълъг период, за да се постави втората доза, но това не означава, че е по-малко ефективна", обясни тя.
И заяви, че шансът за колективен имунитет е чрез ваксинация, а не чрез естествено преболедуване, защото то води до усложнения и нови мутации.
"Вирусът изключително много потиска имунната система. Може би вече е в страната южноафриканският вариант, може би не, но мерките ще бъдат взети спрямо разпространението на новите варианти", каза специалистът по клинична имунология.Вижте целия разговор във видеото.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Bulgaria ON AIR
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години
преди 3 години