fallback

Води ли смяната на времето до инсулти и инфаркти?

Сезоните пролет и есен са по-трудни за хората, които имат проблеми със съня

25.10.2019 | 08:15 Автор: Тодор Петров

В неделя местим стрелките на часовника с един час назад. Смяната на лятното часово време с астрономическото или зимно, е въведена преди много години с цел да се намалят икономическите разходи и потреблението на електроенергия.

Ще трябва обаче отново да променим навиците си. Как най-лесно да настроим биологичния си часовник и може ли смяната да се отрази на настроението и съня ни? 

"Смяната към астрономическо време не се отразява кой знае колко лошо на хората. Обикновено по-трудно понасят другата смяна, когато сънят намалява. Една седмица е нормалното време за адаптация. Ако човек не се адаптира за седмица, значи има проблем и трябва да потърси помощ", обясни д-р Николай Михнев, невролог от "Аджибадем Сити клиник болница Токуда".

Сред сигналите за проблеми той посочи събуждане в нетипични часове през нощта. Не трябва обаче да приемаме медикаменти, а постепенно да се адаптираме, подчерта специалистът в студиото на "България сутрин".

"Сезоните пролет и есен са по-трудни за хората, които имат проблеми със съня. Това най-често е свързано със слънцегреенето. Голяма част от хормоните се синтезират в зависимост от слънчевата светлина. Доказано е, че тази смяна с един час назад не е вредна. При другата смяна хората са по-сънливи. Няма как заради смяната на часа човек да получи инсулт или инфаркт", каза още д-р Михнев пред Bulgaria ON AIR. 

По думите му няма как да изпаднем в депресия заради смяната на часа. А безсънието започва постепенно или след емоционален стрес. Тогава се будим многократно и не спим пълноценно. Безсънието пък може да бъде симптом за много заболявания, стана ясно още от думите на невролога.

"Вечер използвам телефона като книга, но не трябва да бъде нещо възбуждащо, което да ни е твърде интересно. Не трябва да се спортува вечер, защото се отделя голямо количество адреналин и кортизол, след което човек трудно заспива. Много е важно човек да не се приспива с алкохол, защото бодува през втората половина на нощта", разясни д-р Михнев.

Гледайте целия разговор във видеото.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК

fallback
Още от България сутрин
fallback