Андрю, имахте цяла седмица да проследите турболенцията при юана. Какво означава всичко това за теб досега?
Андрю Шийтс, старши стратег на Morgan Stanley:
След тази голяма промяна, винаги е изкушаващо да си направим непосредствени заключения по един или друг начин.
Но си мисля, че това е случай, при който ние наистина трябва да изчакаме и да видим дали това е само корекция на валутния курс или тя е част от по-широк пакет от стимули.
И си мисля, че тази разлика наистина е от значение. Ако това е просто изолирана мярка, тогава този прецедент вероятно е негативен, защото той увеличава несигурността.
Китай е основна икономика. Те бяха във фокуса на пазарите цяла година и сега взимат един валутен режим и го заменят с нещо друго.
Може да погледнете скритата волатилност на юана и да погледнете, какво очакваха пазарите и как тази волатилност се повишава.
Така несигурността на пазара се засилва. Сменяте един режим с друг.
От друга страна пазарите се опасяваха за растежа в Китай цяла година, така че ако се окаже, че тази мярка е следвана от по-нататъшни стимули за икономиката, по нататъшни фискални стимули, тогава опасенията за рисковете пред растежа в Китай ще се понижат.
В същото време, ако погледнем американския пазар, това охлади очакванията, че Фед ще повиши лихвите непосредствено, както и за темповете на това повишаване.
Така че по този начин бихме имали едновременно по-малки рискове пред китайския растеж и по-бавно повишаване на лихвите от страна на Фед. И това може да се приеме като нещо положително.