Това беше доста невероятно твърдение, но източна Украйна като цяло е изолирана от останалия свят. Търговия почти няма. Хранителните продукти са оскъдни. Какво има предвид Пономарьов?
Лаурен Гудрич, анализатор за Евразия на Stratfor: Господин Пономарьов е доста екстремен във вижданията си. Той е известен с това. Той е част от анти-кремълското и анти-путинското движение в Русия.
Източна Украйна наистина е сравнително изолирана от останалата част на страната.
Въпреки това за момента невиждаме експанзия на руската агресия или активност на подкрепяните от Русия сепаратисти в региона.
Вместо това наблюдаваме нещо като замразен конфликт. За момента примирието от Минск се спазва.
Вие казахте за ситуацията в източна Украйна, но историята е много различна, когато става въпрос за Русия. В началото на седмицата Путин нареди провеждането на извънредни военни учения. Каква е играта тук. Може ли да кажем, че Кремъл се е прицелил в НАТО в този момент?
Лаурен Гудрич: Колкото до ученията, Русия дава да се разбере, че военните опции все още са на дневен ред. В целя регион, не само в Украйна.
И тук не става въпрос само за конвенционални военни действия, като във войната срещу Грузия през 2008, но и за нелинейна хибридна война, каквато се води в източна Украйна.
Така че всички тези опции все още са на масата. Това иска да ни каже Русия с тези учения.
Освен това Русия иска да отговори на НАТО, които също предприеха маневри в по границата. Едните маневри са отговор на другите.
Междувременно руската икономика, разбира се, все още се бори с проблемите си. Руският депутат Пономарьов обрисува доста мрачна картина за перспективите пред Русия. Чуйте:
Иля Пономарьов, депутат от руския парламент: Кризата с ликвидността във финансовия сектор тепърва започва да набира скорост. Доверието на инвеститорите е нулево.
Никой неиска да идва в Русия, хората всъщност напускат Русия. Предприемачите, най-способните бизнесмени отиват в изгнание или доброволно емигрират.
Те всъщност идват тук в Съединените щати и този процес се ускорява.
Какво мислите за това?
Лаурен Гудрич: Русия е изправена пред много тежка икономическа ситуация. Те навлизат във втора рецесия за последните 6 години.
В момента десетина руски региона са изправени пред фалит до края на годината.
Дефицитът на правителствения бюджет ще достигне 45 милиарда долара, а колкото до руската банкова система – най-големите 5 банки в страната, които представляват 75% от руския банков сектор, на повечето от тях са наложени санкции от страна на САЩ и Европейския съюз.
И те са изправени пред дългова криза, тъй като трябва да платят 40 милиарда долара през следващите няколко месеца.
Въпреки всичките тези сериозни икономически проблеми Русия все пак има пари. Кремъл разполага с 512 милиарда долара като валутни резерви и пенсионни и осигурителни фондове.
Така че това, което ще видим през следващите няколко месеца, е как Русия ще започне да запушва фискалните дупки с тези пари.
Те ще изхарчат тези фондове доста бързо. Все пак нещата ще останат сравнително спокойни през следващите няколко месеца и може би до края на годината.
Въпросът е, какво ще се случи, след като фондовете бъдат изчерпани.