Джони Мета, инвестиционен директор Axis Investment Management казва, че няма опасения за евентуалното излизане на Гърция от еврозоната. Мета говори в студиото на Bloomberg TV в Лондон с Джонатан Феро.
Джони Мета, инвестиционен директор Axis Investment Management казва, че няма опасения за евентуалното излизане на Гърция от еврозоната. Мета говори в студиото на Bloomberg TV в Лондон с Джонатан Феро.
Какво става с Гърция. Има малко театър, малко комедия. Сериозно е за гърците и гръцките пазари. Но има ли значение за останалата част от еврозоната. Като инвеститор интересувате ли се какво става тук?
Трябва да те е грижа, да следиш какво става. В нашата индустрия трябва да четеш всичката тази информация. Но и трябва да я поставяш в контекст.
Прогнозата преди няколко месеца беше, че перспективата от грексит или дестабилизация или дори поставяне под въпрос на конституцията на ЕС ще се отрази с понижаване на еврото.
Но еврото сега пада така или иначе.
Тревогата, че грексит може да дестабилизира ЕС, или че еврото може да падне спрямо долара - а то изгуби вече 20%, така че можем да вървим напред, вече отпадна по други причини.
Това, с което не можем да продължим напред е грексит. Capital Economics смята, че рискът е над 50%. Какво мислите вие за това?
Виждали сме такива възможности да се появяват и изчезват. Гръцкият облигационен пазар е пълна лудница. Бяха много скъпо оценени, а след това е доверието изчезна.
Сега бих казал, че Capital не са много далеч от пазара. Не бих отишъл по-далеч от 50-50.
Определено не бих заложил против.
Не съм и твърде изплашен ако напуснат. Не ме тревожи ни най-малко.
Наистина ли? Гледам тригодишната доходност над 18% как подскача нагоре-надолу все едно светът е свършил. Ако се върнем към аукциона от миналата есен на петгодишните гръцки облигации с доходност около 5% ли беше?
4-5%. Невероятно.
Вижте каква е доходността из еврозоната днес. Не в Гърция, а в Италия, Испания, Португалия, Франция, дори в Германия - това невероятно ли е?
Доходността в тези региони смятам, че няма да отразява по никакъв начин доходността, която виждаме в Гърция.
Смятам, че не можем да пренесем ситуацията в Гърция - в голяма икономика. Дори в уязвима икономика.
Например Испания е една от сравнително най-уязвимите. Или Италия.
Но са несравними.
Те имат много повече сила в икономиките си, повече възможност да се справят сами и международен интерес, отколкото Гърция.
Техните доходности могат да варират според икономическите обстоятелства, но не вярвам, че ще се стигне до рейтинг джънк на облигациите им.