Тенденцията за изтегляне на лекарства от пазара се наблюдава отдавна – от момента, в който се включи регулаторният механизъм, с който фирмите у нас са задължени да регистрират най-ниската цена на територията на ЕС. Става дума и за генерици, и за оригинални медикаменти. Това каза Антон Вълев, председател на Национална аптечна камара, пред Bulgaria On Air.
По думите му вече има цели групи медикаменти, от които в България нямаме нито едно лекарство.
Заради реферирането спрямо най-ниската цена в ЕС се получава така, че за дадена фирма е по-изгодно да не участва с определени препарати на малкия български пазар с ниска цена, за да може да запази висока цена на големите пазари, обясни Вълев. В противен случай, за да участва на нашия пазар, фирмата е принудена да намали цените.
Грешна е политика, която цели драстично сваляне на цените на лекарствените продукти, каза Вълев. Такива явления наблюдавахме в Гърция, като започна кризата, където бяха административно свалени цените и това доведе до сериозен отлив на медикаменти, напомни експертът. На нашия пазар покупателната способност на пациента е изключително ниска, каза той и подчерта, че друга погрешна политика, която е възприета у нас години наред, е Националната здравноосигурителна каса да плаща за скъпи лекарства, при условие че можеше разходите да се намалят или със заплащане на повече генерици, или с по-евтини терапевтични еквиваленти.
За всичките тези години ние в България нямаме документ за лекарствена политика, посочи той. Четири правителства досега са правили опит да съставят такъв документ, но такъв беше внесен дни преди оставката на кабинета „Орешарски“ от екипа на министър Таня Андреева, припомни Вълев. Заради смяната на последните две правителства този документ не е стигнал доникъде.
Вълев постави и въпроса защо до момента не се подкрепя генеричното предписване – нещо, което е въведено преди години в Германия, Франция, Великобритания като задължителна мярка, която пести огромни публични разходи. Ефектът от замразяването на цените на медикаментите без рецепта и през тази година ще бъде нулев, коментира още председателят на Националната аптечна камара в коментар на наложения и през тази година мораториум за покачване цените на препаратите без лекарско предписание.
Веднага след падането на ограничението от началото на следващата година пиково ще бъдат покачени цените, което отново ще рефлектира върху пациента, прогнозира той. В този смисъл Вълев призова да не се мисли за понижаване на цените на лекарствата, а за повишаване на доходите на хората, защото иначе вместо да се стимулира потреблението, се спира, което води и до рестрикции в лекарствоснабдяването.