Към нас се присъединява Леонид Бершидкси. Леонид пише коментари за Bloomberg. Вие казахте, че Путин и изпълнителният директор на Роснефт Игор Сечин в известна степен са отговорни за това, което се случва на валутните пазари. Че колапсът на рублата не е свързан изцяло с цената на петрола. Коя е причината – една от двете или тя не е свързана с тях на 100%?
Леонид Бершидски: Роснефт, компанията на Сечин, в петък пласира огромна облигационна емисия в рубли на стойност близо 11 милиарда долара, която беше купена от правителствени банки, при доходност доста по-ниска от тази по руските държавни ценни книжа.
Част от тези пари може да са попаднали на валутните пазари вчера, въпреки че Роснефт отрича това.
Във всеки случай това определено е специална сделка, която приятелят на Путин получава.
И пазарите се хващат за такива неща и това подхранва общата липса на доверие за това, какво могат да направят регулаторите в страната.
Защото те могат да следват разумна политика само докато Путин не им нареди нещо друго.
Явно е, че най-напред ще бъдат задоволени нуждите на приятелите на Путин и чак тогава ще бъдат разгледани останалите проблеми, като например стабилността на националната валута.
Така че наред с продължаващата тенденция на поевтиняване на петрола, това подхранва нарастващото недоверие и несигурност около бъдещето на рублата.
Дори повишаването на основната лихва до 17% не буди интерес сред инвеститорите да държат активи в рубли в ситуация като тази, в която незнаете какво регулаторите могат да направят по нареждане на Путин.
Един от другите моменти, на които обръщате внимание във вашия коментар за Bloomberg, е, че както казахте, централната банка е под все по-голям натиск да печата рубли, да финансира или определени компании или цели индустрии. Какво означава това за доверието в централната банка и за валутата?
Леонид Бершидски: Това определено подкопава доверието в централната банка, защото така централната банка не се приема като независим играч и че в голяма степен изпълнява волята на Путин.
Освен това очевидно съществува и инфлационен ефект от това пари да се инжектират в икономиката като при сделката на Роснефт в петък.
Също така да незабравяме, че не говорим за икономическа криза, а за криза, която до голяма степен е политическа. Тя е причинена от политиката на Кремъл.
Тя е причинена от нарастващата изолация на Русия. Това са условия, при които идеята за налагане на капиталови контроли изглежда все по-реалистична опция.
Това нямаше да е така, ако Русия не беше подложена на санкции или изолирана политически.
Така че всичко това допринася за липсата на доверие и произтичащата от това волатилност на рублата.