Парите са основната причина за спорове в почти половината от семейните двойки в България (49%). Това е най-големият процент сред изследваните* европейски страни. В Чехия, Словакия и Полша около една трета от хората спорят за финансите си – съответно 29%, 31% и 33%.
Парите са втората причина за разводите в България, след изневерите. Това показват данните от международно изследване на агенция IPSOS по поръчка на дружествата ПРОФИ КРЕДИТ, което включва над 4000 респонденти в четирите страни.
"61% от българите се карат за разходите си, доходите са причина за спорове във всяко трето домакинство, а едва четвърт от кавгите за пари са заради финансите като цяло, както и за заеми." - обобщава резултатите от проучването Александра Тодорова, маркетинг директор на ПРОФИ КРЕДИТ България.
Хората обикновено имат ясна представа за какво и каква сума да вземат назаем, но спорят разгорещено за причината, сроковете и размерите на вноските. В Чехия и Словакия кавги за разходи има при 54% от двойките, а във всяко шесто домакинство партньорите се карат заради заплатата.
Българите се карат за разходите по домакинството, поляците – за облекло.
"Разходите за домакинството са основа за спорове при една четвърт от българите, следвани от разходите за хоби (18%) и облекло (22%)." - обясни Тодорова.
В Полша причината за всеки четвърти спор (27%) са разходите за облекло, чанти и обувки. Кавгите на словаците пък са заради скъпите им хобита, което се отнася предимно към жените.
В Чехия една четвърт от караниците са за разходи за храна.
В България в споровете се включват още разходите за храна (14%) и за домакинството (12%).
Заем от семейството = причина за спор
Една от причините за споровете за пари са заемите, включително и тези в рамките на семейството. Почти половината от чехите прибягват до тях, както и 45% от словаците. Много от тях признават, че понякога дори изгоден заем, взет от член на семейството, може да им донесе проблем.
Българите се придържат към мотото "Парите могат да развалят взаимоотношенията" и 43% от тях предпочитат да взимат заеми от банкови или небанкови кредитни компании.
При поляците ситуацията е подобна. Според проучването, гражданите на всички изследвани страни предпочитат да се допитат до семейството или близки приятели при проблем със семейните финанси.
*Проучването е количествено и е проведено в 4 държави – Чехия, Полша, Словакия и България, сред 4000 души възраст между 18 и 70 години. Изследването е реализирано от агенция за IPSOS през първото тримесечие на 2015 г. посредством онлайн допитване.