Българското правителство придава изключително значение на поддържането на активен диалог и взаимодействие с Кралство Испания за постигането на стратегическите цели, към които се стремим като съюзници и партньори в НАТО и ЕС. Това заяви министър Даниел Митов на съвместна пресконференция с министъра на външните работи и сътрудничеството на Кралство Испания Хосе Мануел Гарсия Маргайо Марфил, който е на официално посещение у нас по покана на българския си колега, съобщиха от пресцентъра на МВнР.
Благодаря за приема, който ни оказахте във вашата страна и също така за доказателствата за приятелство и солидарност, които винаги сме получавали по време на нашите чести срещи в Брюксел, посочи от своя страна министър Маргайо.
Двамата министри обсъдиха основните въпроси от дневния ред на Европейския съюз и констатираха съвпадение на вижданията и подходите на България и Испания по тежките конфликтни ситуации в непосредствена близост до нашите граници. - „Това за нас е особено важно и полезно в тези сложни и напрегнати моменти за сигурността на Европа, в които отговорността на Испания е особено голяма, предвид факта, че тя е непостоянен член на Съвета за сигурност на ООН“, допълни министър Митов.
Темата за миграцията бе един от акцентите в днешните разговори между министър Митов и министър Маргайо, които споделиха общото си безпокойство от това явление.
„И двете страните сме външни граници на ЕС и трябва да си сътрудничим“, заяви испанският външен министър.
„България и Испания са изправени пред много подобни предизвикателства и в рамките на ЕС и двете държави имаме разбирането за това, че трябва да се работи много активно с трети държави, от които идват тези имиграционни потоци“, отбеляза българският първи дипломат.
На второ място Даниел Митов посочи необходимостта да се работи за стабилизацията на регионите, които създават нестабилност и генерират бежански вълни.
На трето- финансирането на приемащите страни да бъде солидарно разпределено и четвърто - самото разпределение на бежанските потоци да бъде солидарно поето като тежест от всички държави-членки, „защото този феномен засяга всички ни, а не само България и Испания“, категоричен бе той.
Възможностите за разширяване на икономическото сътрудничество също бе сред темите, които дискутираха външните министри на България и Испания.
„Ние също така сме били традиционно приемащи бенефициенти на структурни фондове, фондове за регионално развитие, следователно имаме голям опит в тази област. Имаме фирми и компании, които могат да помогнат на България в онези сектори, в които са се специализирали и са доказали своите познания, опит и добра работа в останалите страни по света“, заяви министър Маргайо.
Министър Митов изрази благодарност за гостоприемството на испанския народ, бизнес и държава, която стана втора родина за стотици хиляди българи – „жив мост, свързващ Изтока и Запада на Европа“.
Министрите на външните работи подписаха Спогодба за културно, образователно и научно сътрудничество между България и Испания, Меморандум за сътрудничество между външните министерства на двете страни и Меморандум за сътрудничество между българския Дипломатически институт и Дипломатическата школа на Испания.