България и Ирак развиват отношения на дългогодишно приятелство и сътрудничество и се надявам с общи усилия да развием и обогатим връзките между нашите две страни във всички сфери от взаимен интерес. С тези думи министър Даниел Митов приветства в МВнР новоназначения посланик на Република Ирак в София Кахтан Таха Халаф Ал-Джанаби, съобщават от пресцентъра на министерството.
Двамата дипломати обмениха мнения относно крайно усложнената обстановка в Близкия изток и изразиха готовност за продължаване на общите действия в борбата срещу т.нар „Ислямска държава”. Министър Митов сподели безпокойство от влошаването на сигурността в региона, което представлява заплаха не само за Ирак, но и за ЕС като цяло.
„Изразяваме пълната си подкрепа за действията на иракското правителство, насочени към изтласкването на ИДИЛ от контролираните от тях територии и постигането на всеобхватен политически диалог,“ посочи външният министър.
Посланик Ал-Джанаби благодари на българската държава за оказаното съдействие в борбата срещу тероризма и изрази
надежда, че с помощта на България и международната общност ще бъде постигнато мирно решение на кризата в региона, което ще намали бежанския натиск към страните от ЕС. Министър Митов изрази надеждата за скорошно финализиране на съгласувателните процедури по предложения проект на Меморандум и Споразумение съответно за реадмисия и борба с организираната престъпност между България и Ирак.
Даниел Митов и Кахтан Таха Халаф Ал-Джанаби обсъдиха още възможностите за задълбочаване на двустранния диалог в икономическата сфера и се обединиха около мнението, че добрите политически отношения дават широко поле за още по-силно присъствие на български фирми и реализирането на инфраструктурни проекти в Ирак.
Двамата подчертаха значението на интензивния диалог на високо политическо ниво, като българският първи дипломат отправи покана към своя иракски колега да посети страната ни. В знак на благодарност и засвидетелстване на положителния поглед върху отношенията с българската страна, посланик Ал-Джанаби връчи на министър Митов Кодекса на Хамурапи, който съдържа един от най-древните текстове на антична Месопотамия.