Само 2% от защитените влогове в КТБ са изтеглени кеш, съобщи председателят на УС на Фонда за гарантиране на влоговете в банките Радослав Миленков по време на пресконференция в МФ.
На 7 януари от Фонда съобщиха, че от началния ден на изплащането – 4 декември 2014 г., до 17:00 ч. на 7 януари 2015 г. 91 300 вложители в КТБ са се разпоредили с гарантираните си влогове в размер на 3 милиарда и 250 милиона лв. След пресконференцията на 8 януари Миленков допълни, че процесът по разпореждане на вложителите с техните средства е бил адекватно охраняван от органите на МВР и не е имало проблеми.
Всички са си свършили добре работата по изплащането на гарантираните влогове в КТБ, както и че това е доказателство, че банковата система на страната е стабилна и работи нормално, коментира министърът на на финансите Владислав Горанов, предаде БТА. Това отчете и председателят на УС на Асоциацията на банките в България Левон Хампарцумян.
91 300 вложители до момента са се разпоредили със своите средства. Първият ден е бил особено натоварен - в него са били разпоредени 1 млрд. и 188 млн. лв. от страна на вложители или общо 32% от гарантираните влогове в банката, съобщи още Радослав Миленков. За първите три дни 55% от гарантираните влогове са били разпоредени, а за последните три работни дни процентът вече е 1,8, т.е. темпото на изплащането на гарантираните влогове на гражданите намалява. Миленков подчерта, че логистично 9-те банки са се справили, клиентите са имали максимален достъп до клоновете, а това е ясен индикатор за професионалното ниво на българската банкова система. Председателят на УС на ФГВБ подчерта, че „само около 2% се изтеглени в кеш и че това е доказателство, че българските вложители вярват в банковата система и продължават да разчитат на нея за своите спестявания“.
Всичките пари за изплащането на депозитите са били осигурени предварително - от собствените средства на фонда и чрез заем от правителството до 2 млрд. лв., отбеляза Миленков. Фондът за гарантиране на влоговете в банките в момента води разговори с финансови институции за осигуряване на стендбай кредитни линии, които да бъдат използвани в случай на нужда, както и за рефинансиране на част от заема на правителството, така че парите да бъдат върнати на българските данъкоплатци, обяви Миленков.
Заемът, който ще вземе фондът, ще бъде държавно гарантиран в рамките на разчетените от правителството държавни гаранции за 2015 г., добави министър Горанов. По негови думи, ако фондът успее да привлече финансиране без държавни гаранции, то той може да го направи. Финансовият министър отбеляза, че ако фондът успее да договори нов заем и върне стария на правителството, то парите ще останат във фискалния резерв. Засега няма да се променя емисионната политика за 2015г., посочи Горанов.
В отговор на журналистически въпроси Министър Горанов коментира, че „странните практики, които са се развивали в банката с отнет лиценз, са изолиран случай и не могат да се приписват върху банковата ни система. Това, че са допуснати да се случат, поставя под въпрос имунитета на банковата система и на държавата да идентифицира и да решава подобни казуси“.
Финансовият министър беше категоричен, че „уроците са прочетени“ и заяви, че в тясно сътрудничество с НС ще се направят необходимите промени, така че слабостите, които са забелязани в Закона за банковата несъстоятелност и в Закона за БНБ, да бъдат премахнати.
По отношение на търговските сделки, които се извършват в момента министърът коментира, че разчита на Върховния административен съд максимално бързо да реши казуса.
"Имам уверението, че в кратки срокове, а не в предварително заявените, ще имаме решение по жалбите срещу решението на БНБ за отнемане на лиценза на КТБ и ще влезем в класическата несъстоятелност – така, както тя е разписана в Закона за банковата несъстоятелност с назначаването на синдиците, защото те са органите, които могат да контролират извършването на сделки, които нарушават масата на несъстоятелността и привилегироват едни кредитори пред други. А това е нещо, което Законът не допуска." - заяви още Горанов.
Министърът припомни, че е ангажиран целият държавен ресурс – и на органите по приходите, и на прокуратурата, за да не се допусне увреждане на масата на несъстоятелността на КТБ и късането на връзката между кредитите и придобитите с тях активи.
"Ако ВАС реши, че неправилно е отнет лицензът на КТБ, влизаме в хипотеза, че ФГВБ е най-големият кредитор на банката."- отговори министър Горанов на журналистически въпрос.
Председателят на УС на Асоциацията на банките в България Левон Харпацумян заяви на брифинга, че „през изминалия месец банките работихме в много добър технически синхрон с правителството и с ФГВБ. Българската банкова система е една добре организирана индустрия и доказа, че може да се справи и с такива задачи“. Харпацумян допълни, че „за 2015 г. банките ще се стремим да подпомогнем за един по-добър ръст в икономиката и да си заемем позициите, които имаме като финансови посредници, подпомагайки икономическата и социална среда в която живеем“.
Министърът на финансите допълни темата на брифинга с информация за протичащия в момента дебат за пенсионната реформа. Той изрази пред журналистите уверението си, че „този дебат е много полезен и ще придобие завършен вид до 31 март тази година, когато ще имаме дългосрочен и завършен пакет от решения, който да бъде припознат от всички политически сили“. Това ще гарантира дългосрочност на решенията и няма да е необходимо в началото на всеки нов мандат да се повдигат въпросите за пенсионния модел, за осигурителния стаж, за максималния и минималния осигурителен доход и за размера на пенсиите. „Защото от днешният дебат ще се родят решения, чиито параметри ще бъдат определени и ще намерят място в пенсионната система“ – категоричен е Владислав Горанов.