Четвърт век след демократичните промени у нас приключа поколенческия преход, отбелязаха политолози на дискусия посветена на 10 ноември. Изследване на Gallup International посветено на датата показва, че от началото на демокрацията българинът е видял оптимизъм към по-добро в правителствата на Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, първият кабинет на Бойко Борисов и членството на България в ЕС. Данните сочат още, че за 25 години доверието на гражданите към НС, правителството и президента намалява, а носталгията към социализма расте.
От началото на демокрацията българинът е видял оптимизъм към по- добро в правителствата на Иван Костов, Симеон Сакскобургготски, първият кабинет на Бойко Борисов и членството на България в ЕС.
"Дори когато някой мандат беше икономически успешен, той бе почти политически отвратителен. За това са много малко моментите, когато българите са си казвали, че нещата вървят към по-добре. Даже зад тях има и една наивност. Предоверяване, акумулиране на свръх очакване, които много бързо са били губени и социалната болка е била много по-голяма." - обясни Първан Симеонов от Gallup International.
На дискусията посветена на 10 ноември, политолози преживели промените и такива, които са родени в началото на демокрацията обобщиха, че преходът в България е бил модернизация на обществото и следване на моделите на други европейски страни. За разлика от Румъния у нас той е бил и либерален.
"Преходът формално свърши 2007 година. Реално той свършва сега 25 години след началото по една проста причина. Сега свършва поколенческия преход. Тези тогава 40 годишни хора в момента са на 65 години. С всичките си заслуги те слизат от политическата сцена и влизат в учебниците по история." - коментира Петър Николов, политолог от Институт за дясна политика.
Според политолозите България сега е на ръба на нов преход, защото новото поколение ще си постави нови цели.