Личните лекари няма да отговарят на повиквания на пациенти в извънработно време и през почивните дни. Само дежурните кабинети ще приемат хората, които имат нужда от помощ. Това предвиждат промени в новия Национален рамков договор.
От години великотърновци са свикнали да не търсят личните си лекари, ако получат здравословен проблем или криза през нощта, в събота и неделя. В тези случаи пациентите се обръщат към екипите на Спешна помощ.
"В Спешното ходих един път, с гъби се бях натровила. Повръщах и тогава отидох вече в новата болница, беше вечерта. Не съм помисляла за джипито, направо отидох", споделя Надежда Ламбева.
"Джипито не може да преглежда събота и неделя, има нужда от почивка, разбира се. Въпросът е до организация на работата, защото в Спешна помощ чаках половин ден да ме приемат в болницата - точно толкова – с язва, голямо чакане беше - 4 часа", жалва се Върбан Върбанов.
Тодор Йорданов е на мнение, че личните лекари трябва да са на разположение за пациентите си.
"Това им е работата - звъним им, но те не вдигат телефоните много пъти и отиваме в Бърза помощ. Там казват: "Защо не отиваш при личния лекар?", посочи мъжът.
Дежурните кабинети са тези, които поемат пациентския поток в извънработно време. Във Велико Търново има един дежурен кабинет, но малко от пациентите са наясно.
"От 10 г. съществува в големите населени места и по-малките възможността общопрактикуващите лекари да сключат договор за дежурен кабинет за обслужване на пациентите в извънработно време, тоест нощем, събота и неделя. Единственото ново, което се променя, е че отпада задължението да публикуваме личните си телефони, да ни търсят по всяко време и остават тези в амбулаториите, които нашите пациенти могат да използват", уточни зам.-председателят на НСОЛ и председател на БЛС - Велико Търново д-р Христо Димитров.
Въпреки регламентираната почивка, личните лекари не отказват да консултират пациентите.
"Звънят наистина, когато има нещо тревожно, когато има нещо неясно. Общо взето и пациентите знаят кога да търсят нашата консултация и кога да се обърнат към дежурните кабинети", добави Димитров.
Единствено джипитата в отдалечените малки селища не могат да разчитат на колеги да ги заместват и им се налага да работят без почивен ден за своите пациенти.
Вижте повече в репортажа на кореспондентите ни.
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година