Анжела Димчева: Не може всеки, който иска, да живее в София

Родителите са бесни, няма места за децата им в детски градини

19.05.2021 | 17:39 Редактор:

Напрежението сред родителите продължава да ескалира след първото класиране за детски градини и ясли, при което над 10 хиляди деца останаха без място.

Мненията се поляризираха допълнително от изказване на писател от листите на ГЕРБ, че столицата е пренаселена заради хора от провинцията.

За втора поредна година детето на Емилия Тодорова не е класирано в ясла. Тя е категорична - опитите това да се случи стават все по-трудни, дори невъзможни.

"Още една година вкъщи - мъжът ми да работи двойно и тройно повече или частна ясла и аз да работя двойно и тройно. Частната ясла е от 500, 600 нагоре до 1000 лв. стига, но и там места няма, цената е на една минимална заплата и отгоре", каза тя.

И докато хиляди родители като Емилия в столицата търсят вариант кой да гледа децата им, писателят Анжела Димчева, която беше в листите на ГЕРБ-СДС на последните избори, нажежени мненията в социалните мрежи.

На въпроса как със заплата от 1000 лв. се плаща частна детска градина тя отговори:

"Ако аз съм в общинския съвет ще предложа една минимална заплата на родител чието дете не е класирано, това е достатъчно".

Според нея причината за големия брой некласирани деца е пренаселването на София.

"Това беше грешка на Жельо Желев - да разреши без никакви критерии София да се заселва от провинцията. Кажете ми в коя държава в света и Европа общината се грижи за всички деца и ги настанява в детски градини, няма такова нещо", смята Димчева.

И е категорична отговорността е на всеки гражданин.

"Аз съм си гледала моите две деца с разлика 6 години вкъщи, не са ходили на детска градина. Ако аз бях родена в Свищов щях да си стоя в Свищов и да развивам местната икономика. Пустеят детските градини в страната. Ако трябва няма да работят тук хората, ще им се осигури работа", добави Димчева.

"Никой не може да каже на кой да дойде в София, причината е, че тук има работа, за съжаление или за радост нямат друга алтернатива в родните си места, никой не е тръгнал от хубаво. С какво тези хора там да си гледат децата, с какво да се издържат и да се хранят като предприятия и всичко се затри, изкупи, продаде на безценица", каза Емилия Тодорова.

Анжела Димчева стои зад думите си и не смята, че трябва да се извини на някого независимо от заплахите, които е получила.

"Докато не се въведе критерий за уседналост в София, не може всеки който реши да работи да идва тук, трябва критерий за ценз и постижения", категорична е тя.

И дори предлага решение на проблема:

"Аз предлагам да се направи промяна в закона и да се осигури финансиране от държавата за децата, които не могат да влязат, а не да се използва език на омразата".

"Смятам, че като данъкоплатец ми се полага този шанс  - детето ми да бъде разиграно на тото, да видя какъв късмет има и ако случайно бъде прието, отивам да пускам фиш за спортния тотализатор, може да се случи чудо", каза още Тодорова.

И докато Емилия се надява на чудо, вярва, че не е важно къде си роден, а с какво можеш да допринесеш за развитието на града, в който живееш.

Вижте повече в репортажа на Теодора Георгиева.

Харесайте страницата ни във Facebook ТУК


57
12 rate up comment rate down comment 8
Случаен
преди 3 години
Леля Димчева е комунист. Има ли разлика между фашист и комунист? Никаква! Само те определят, кой къде да живее. Сигнализирай за неуместен коментар
56
18 rate up comment rate down comment 1
Иво
преди 3 години
Направо ме е срам да се нарека БЪЛГАРИН,толкова простовати изказвания и злоба .Подари усмивка убии деня на един темерут. Сигнализирай за неуместен коментар
55
28 rate up comment rate down comment 16
Stiv
преди 3 години
Нагли и пезпардонни провинциалисти ни налетяха! Това е факт. Отнеха работата на хората от столицата и се разпореждат като дерибей! Наистина Жельо омаза ЯКО нещата, но на това безумие трябва да се сложи край! Да измислят нови механизми и да ги връщат обратно. Заприличаха на емигрантите : само претенций и комфорт! Стига! Столицата прилича на бунище! Сигнализирай за неуместен коментар
54
24 rate up comment rate down comment 12
Гарван Гарванов
преди 3 години
А какво направи ГЕРБ за 11 години, че да осигури поминък на хората по родните им места, така щото да останат там? Сигнализирай за неуместен коментар
53
10 rate up comment rate down comment 2
анонимен
преди 3 години
Дори и срещу заплащане не бих живяла там.Тази денонощна подвижна лудница........ Сигнализирай за неуместен коментар
52
14 rate up comment rate down comment 11
111
преди 3 години
Съгласен съм с лелката. Да се връща на село.! Сигнализирай за неуместен коментар
51
20 rate up comment rate down comment 2
1
преди 3 години
Не е зле големите фирми със собствени сгради да отделят пространства за детски градини за служителите си. Или да строят отделно такива, за да има градина за игри. Така помагат на служителите си да са спокойни за децата си и те да работят за тях ефективно. Сигнализирай за неуместен коментар
50
25 rate up comment rate down comment 5
Бако
преди 3 години
Да, ама не......,създайте на хората в провинцията работа за по 1000 лв нето, и да видя кой аджаба, така наречен провинционалист ще стъпи да работи и живее в София..? .... Никой.....,всеки е тръгнал от чудо, нали така.. За по добро бъдеще "уж"..., нека се върне тя от там където е, да я качне производствения цикъл на 650 лв и да я питам тогава.........., с чужда пита помен се не прави Сигнализирай за неуместен коментар
49
24 rate up comment rate down comment 1
Юлия
преди 3 години
Всичко би си дошло на мястото, ако имахме далновидни правителства и държавно-отговорна политика, с равномерно разпределение на индустрия, услуги, различни производства, на територията на страната. Защото обезлюдяването на огромни територии от държавата ни е опасно и за Националната сигурност. Сигнализирай за неуместен коментар
48
23 rate up comment rate down comment 10
Софянец
преди 3 години
Тая ПК(С)П да прочете Конституцията на България, а ако не знае къде да я прочете, ето извадка на чл.6 от нея:Чл. 6.(1) Всички хора се раждат свободни и равни по достойнство и права.(2) Всички граждани са равни пред закона. Не се допускат никакви ограничения на правата или привилегии, основани на раса, народност, етническа принадлежност, пол, произход, религия, образование, убеждения, политическа принадлежност, лично и обществено положение или имуществено състояние. Сигнализирай за неуместен коментар