Актуализацията на бюджета на НЗОК е труден процес, с оглед на това, че парите за Касата са част от консолидирания държавен бюджет, коментира в Сутрешния блок на Bulgaria On Air д-р Александър Заимов от Столичната лекарска комисия към БЛС. В този смисъл той подчерта, че актуализирането на бюджета на касата, води до увеличаване на дефицита, което от своя страна води до европейски санкции и т.н.
Заимов направи коментара по повод предстоящото избиране на нов председател на НЗОК. Той подчерта, че д-р Глинка Комитов е опитен администратор. - „Той управляваше известно време Столичната каса, така, че има опит в администрирането на този тип финансова дейност“, коментира д-р Заимов.
Той обаче подчерта, че възможностите на председателя на НЗОК са ограничени с оглед това, че има заложен бюджет, който трябва да изпълнява с отпуснатите пари за Касата.
Според д-р Заимов постоянното реформиране на системата е много погрешно.
„След като е тръгнала в една, според мен погрешна посока, всякакво ново реформиране на системата само задълбочава проблемите“, коментира д-р Заимов.
По думите му е необходим рестарт на системата, който би могъл да се осъществи като се върне положението, при който НЗОК е независима структура от Парламента и Финансовото министерство, и функциите на Надзорния съвет се поемат отново от Управителен съвет, Управител и Общо събрание. В състава на Общото събрание д-р Заимов предлага да влизат членове на общините, както и омбудсманът, които да представляват интересите на здравноосигурените лица.
По думите му това е по-добрият вариант, като подчерта, че в бюджета на Касата се събират парите от здравноосигурителни вноски. -“Те не се дават от бюджета на държавата, а всички ние ги събираме и ги слагаме в бюджета на Касата“, коментира д-р Заимов.
Той подчерта и за друг проблем, свързан с НЗОК: - „Има отново опити да се увеличи броят на членовете на държавата в Надзорния съвет, което ще им даде право, независимо от мнението на останалите членове на Съвета, да взимат решения, т.е. държавата изцяло ще поеме управлението на Касата. И това, наред с бюджетите на болниците- те вече не са лимити, а бюджети, и няма възможност за надхвърляне на тези бюджети, т.е. ако една болница ги надхвърли, това, което е изработила, няма да й бъде платено. И това ни връща към бюджетното здравеопазване, а ние всъщност като Закон имаме здравноосигурителната система“, посочи д-р Заимов.
преди 9 години