До 80% от населението поне веднъж в живота са имали остър момент на лумбална болка, която е довела до ограничаване на движението, нужда от лечение - независимо дали медикаментозно (най-често нестероидни противовъзпалителни) или мануална терапия, физиотерапия.
Засилването на коремните мускули има значение за поддържане на торса и съответно предотвратяване на болките в кръста. Но тяхното изпълнение има редица ограничения, за да доведат до правилен резултат, тъй като прекаленото засилване на коремните мускули може да има обратен ефект със засилване на лумбалните болки.
Правият коремен мускул не е стабилизатор на ядрото – на основата на торса, а е регулатор на позицията на таза. Може да работи до обем 30-35 градуса, а при по-голям обем (т.е. по-голямо свиване на главата към колената) функцията му се поема от други мускули.
Интензивното и неправилно правене на коремни преси, освен скъсяване на правите коремни мускули, води и до скъсяване на системата илиопсоас. Това променя позицията на таза, тазобедрените и коленните стави, а резултатът е болки в долната част на гърба, както и в областта на тазобедрените стави.
Коремните преси са добро упражнение, но не изолирано
Тъй като всички мускули работят в една обща верига, то промените, които се внасят в областта на коремните мускули неминуемо засягат и останалите равнини. Затова коремните преси са добро упражнение, но не изолирано, то трябва да се комбинира и с други, които да запазват останалите свързани мускули по веригата в ненапрегнато състояние (и то получено по вторичен път).
В случай, че не можем да се възползваме от треньор, който да балансира упражненията ни, то е подходящо да заместим в голяма степен коремните преси с планк. При изпълнение на планк е налице по-добър баланс на мускулите отпред, отстрани и отзад на тялото (антериорни, латерални и постериорни вериги).
Дишането също има ключово значение, така при правенето на коремни преси важно е движението на диафрагмата.
Четете повече в Puls.bg.
Снимка: pixabay