Различните растения имат най-различни ползи за здравето ни. Белият пелин e многогодишно сребристосиво тревисто растение, със своеобразен приятен аромат и силно горчив вкус, от семейство Сложноцветни.
Действие и приложение
Пелинът е едно от най-често употребяваните растения в балканската народна медицина. Използвал го е още Хипократ. Експериментално е доказано, че съдържащите се в растението горчиви вещества (абсинтин) тонизират мускулатурата на храносмилателните органи, увеличават отделянето на храносмилателни сокове и подобряват храносмилането. Съдържащите се в етеричното масло съставки (туйон, туйол и др.) възбуждат централната нервна система подобно на камфората.
Нашата медицина използва широко билката при гастрит и други възпаления на стомаха, чернодробни и жлъчни заболявания, при лош дъх в устата, при анемия, безсъние, чревни паразити, нередовна менструация, гръдна жаба, бронхиална астма, екземи, рани, ухапвания от насекоми и др. Стръковете се поставят в шкафовете между дрехите за ароматизирането им и срещу молци. Дрогата намира приложение и при много други заболявания.
Продължителната употреба на билката може да предизвика атоничен запек. Тя не трябва да се дава на кърмачки (млякото става горчиво). Не е подходяща при болни с мозъчни кръвоизливи и при язвена болест.
Спиртните разтвори от растението, в които са извлечени туйон, туйол и други вещества, са отровни. Те предизвикват гърчове, храносмилателни, чернодробни и бъбречни увреждания, халюцинации и др. През миналото столетие в Русия са описани отравяния с т. нар. "пелинова водка", протекли с епилептични гърчове.
Четете повече в puls.bg.
Ще успеят ли да съставят редовно правителство?
Снимка: Pexels