Хъркането е често срещано явление, което засяга както мъже, така и жени, и често води до неудобства или проблеми със съня както за самия хъркащ, така и за околните. Основната причина за хъркането е стеснението или частичното запушване на дихателните пътища по време на сън, което предизвиква вибрации в меките тъкани на гърлото, носа или устата.
Въпреки че мнозина го възприемат като безвредно, хъркането може да бъде признак за по-сериозни здравословни проблеми или дисфункции.
Една от най-честите причини за хъркането е анатомията на горните дихателни пътища. Увеличени сливици, удължено меко небце или отпуснатата мускулатура на езика и гърлото могат да доведат до стесняване на дихателния канал. Когато въздухът преминава през този тесен участък, той създава вибрации, които водят до хъркане.
Тази анатомична предразположеност често се влошава с напредването на възрастта, тъй като мускулите губят тонус и еластичност.
Друг фактор, който допринася за хъркането, е позицията на тялото по време на сън. Спането по гръб може да доведе до отпускане на езика и меките тъкани към задната част на гърлото, което допълнително стеснява дихателните пътища. Това е една от причините, поради които промяната на позицията по време на сън, например спането настрани, често намалява или елиминира хъркането.
Наднорменото тегло също играе значителна роля в развитието на този проблем. Излишните мастни натрупвания в областта на шията и гърлото оказват натиск върху дихателните пътища, което увеличава вероятността от хъркане.
Това обяснява защо отслабването и поддържането на здравословно тегло често са ефективни мерки за справяне с проблема.
Четете повече в puls.bg
Снимка: Freepik