Всички плодове са различни по себе си и имат разнообразни ползи за здравето. Крушите са плодове с изключителна хранителна стойност.
Въпреки че често се пренебрегват пред по-популярни плодове като ябълки или банани, крушите са богати на витамини, минерали и антиоксиданти.
Високо съдържание на диетични фибри
Една средно голяма круша (около 178 грама) съдържа приблизително 5,5 грама фибри, което представлява над 20% от дневната препоръчителна доза. Фибрите са от съществено значение за здравето на храносмилателната система и играят важна роля за поддържането на редовното изхождане и предотвратяването на запек. Освен това, високото съдържание на фибри в крушите подпомага регулирането на кръвната захар.
Ползи за сърдечно-съдовата система
Крушите съдържат калий – около 180 милиграма в една средно голяма круша, което спомага за регулиране на кръвното налягане. Калият действа като натурален вазодилататор (разширява кръвоносните съдове), който помага за намаляване на риска от хипертония и сърдечни заболявания. Освен това, фибрите в крушите допринасят за намаляване на нивата на "лошия" холестерол (LDL), като така подпомагат сърдечно-съдовото здраве.
Подобряват костното здраве
Крушите са източник на минерали като мед и магнезий, които играят роля в поддържането на здрави кости. Медта, която се съдържа в крушите в количества от около 15% от препоръчителната дневна доза, е важна за синтеза на колаген, който укрепва костната структура. Магнезият, от друга страна, помага за усвояването на калций, който е от ключово значение за здравината на костите и зъбите.
Противовъзпалителни свойства
Крушите съдържат кверцетин – естествен флавоноид с противовъзпалителни свойства. Кверцетинът е известен с това, че намалява възпалението в тялото и може да бъде полезен за хора с хронични възпалителни заболявания като артрит и сърдечни заболявания.
Изследвания показват, че редовната консумация на кверцетин може да намали възпалението с до 25%, което допринася за подобряване на цялостното здраве.
Четете повече в puls.bg.
Снимка: Pexels