Стойката на тялото е една динамична променлива, която според различните условия на външната среда и стумилите в организма (независимо дали от опорно-двигателен апарат или вътрешни органи) променя и своите параметри.
Когато са налице различни дисбаланси, които тялото не успява да компенсира, започва необходимостта от повече енергия, с която позицията ни да отговори на гравитацията и да запази максимално ефективно състояние.
Проучвания в САЩ доказват, че при неоптимална стойка дори спортните постижения могат значително да се влошават. А когато се работи в насока за хармонизиране на постурата, то и ефективността на мускулатурата се повишава, с което се подобряват и резултатите.
Седенето в една и съща позиция за дълъг период от време става все по-разпространено, като реално това увеличава натоварването на гръбнака значително повече от динамичната работа, изискваща движение. Налягането в гръбначния стълб варира около 140 mm живачен стълб налягане. Като при приведена позиция то се увеличава значително - до 190 mm. При добавяне на килограми (при склонност към напълняване или вече страдащи от затлъстяване, налягането в гръбнака може да достига 275 mm живачен стълб.
Четете повече в puls.bg
Автор на статията: Д-р Ралица Правова
Снимка: Pexels