Емоционалното прегаряне или бърнаут е все по-често срещано състояние, от което страдат милиони хора. Някои осъзнават проблема, други - не. Бърнаут се причинява преди всичко от стрес и напрежение. Всички ангажименти, които съвременният човек има на раменете си, оказват влияние върху психичното и емоционалното състояние.
Кои са психичните и емоционални признаци на бърнаут?
Три са ключовите емоционални признака на бърнаут, според доктор Сю Варма, психиатър и клиничен асистент по психиатрия в Медицински център "Langone" в Ню Йорк, цитирана от parade.com. Сред тези признаци са чувство на отдалеченост, откъснатост от работата, липса на удовлетворение и усещане за спад в компетентността. В такива моменти съзнанието се впуска във все по-чести и по-дълбоки негативни мисли, които създават още повече трудности в справянето с работата. Човек става раздразнителен, лесно избухлив, отдалечава се от близките си, губи интерес към нещата, които иначе харесва, чувства тревожност. В по-тежки случаи може да се появят и суицидни мисли. Състоянието на бърнаут може да имитира депресия.
Кои са физическите признаци на бърнаут?
1. Безсъние.
Безсънието може да се дължи на бърнаут и емоционално пренапрежение. То може да е придружено с тежка умора, липса на енергия, промени в механизмите на съня.
2. Главоболия.
Честите главоболия могат да са физическо проявление на бърнаут, причинен от хронично напрежение и стрес. Това е така нареченото тензионно главоболие или главоболие, причинено от силно напрежение. То може да е придружено от гадене, повръщане, замаяност, чувствителност към звук и светлина.
3. Стискане на челюстта
Стискането на челюстта е един от признаците на бърнаут или емоционално пренапрежение. Случва се заради повишената възбудимост и раздразнителност на нервната система, която причинява неволево стискане на мускулите на челюстта.
4. Скърцане със зъби
Скърцането със зъби или буксизъм е състояние, при което човек несъзнателно стиска и скърца със зъбите си. Случва се най-често през нощта, но може да се случи и през деня, като отново има елемент на несъзнателно стискане въпреки факта, че сте будни.
Четете повече по темата в az-jenata.bg
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК