Стресът е един от механизмите за адаптация на организма към въздействието на външната среда. В отговор на силни емоции тялото започва обща мобилизация - мозъкът изпраща алармен сигнал, освобождавайки хормони в кръвния поток, предназначен да приведе всички наши органи и системи в повишена готовност.
Острите и не много силни натоварвания често са от полза за тялото, в крайна сметка те мобилизират всички наши резерви. Ако проблемът бъде разрешен успешно, такива "разклащания" оставят чувство на удовлетворение и ярките емоционални преживявания се помнят дълго време. Когато стресът обаче продължи дълго, той изчерпва защитните сили на организма и допринася за развитието на различни заболявания.
Ако стресът е продължителен, тялото се затруднява - хроничните заболявания се влошават, страдат нервната и сърдечно-съдовата система.
На фона на стреса често се развиват пептична язва, хипертония, бронхиална астма, захарен диабет и заболявания на щитовидната жлеза. Ако имаме главоболие, „скокове“ на кръвното налягане и безсъние или емоционалният стрес не изчезват повече от четири седмици, е добре да си обърнем внимание и потърсим помощ.
В същото време доброто хранене е от съществено значение за предотвратяване на стреса. Шампиони в борбата с нервното напрежение са крушата, кивито, грейпфрута и други цитрусови плодове, червените чушки, банани, кориандър, босилек, целина и др. Прасковите и гроздето са особено полезни.Признаци на хроничен стрес:
-Неспособност да се съсредоточим върху нещо; -Твърде чести грешки в работата; -Затруднена памет; -Чувство на умора твърде често
Кои са останалите признаци на хроничен стрес четете в puls.bg
Снимка: Pixabay
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК