Желязото е минерал, който изпълнява жизненоважни функции в организма. Неговата основна функция е транспорт на кислород до всяка точка на тялото. Желязото е основна съставна част на хемоглобина, който участва в състава на червените кръвни клетки. Минералът желязо се набавя чрез храната.
Средната стойност на необходимите количества желязо за деня са приблизително 18 милиграма. Количествата желязо, които сте приели с храната не се абсорбират напълно, затова и често се появяват дефицити. Недостигът се случва по различни причини – нездравословна и бедна на желязо диета, здравословни проблеми, затруднения в усвояването.
За да набавите нужните количества желязо на ден е необходимо да наблегнете на някои богати на този минерал храни, тъй като желязото се усвоява най-добре от хранителни източници, а не от хранителни добавки.
Кои са най-богатите източници на желязо сред храните?
Миди
Мидите са много вкусни, но и питателни. Не само те, но и останалите черупчести мекотели, като стриди например, са невероятно богати източници на желязо. Структурата на желязото, което се намира в мидите, се усвоява по-лесно от останалите видове желязо, добивани от други хранителни източници, например от растителните.
Спанак
Спанакът е много богат на желязо и много беден на калории. Това го прави идеален за диетата ви. Доставя също значителни количества витамин С. Желязото от спанака се усвоява също много добре от организма, тъй като витамин С подсилва този процес.
Черен дроб и карантия
Дреболиите са добър източник на желязо. Сред тях са черен дроб, сърце, бъбреци, мозък, всички те са с високо съдържание на полезния минерал. Освен това в тези органи се съдържат селен, мед, витамини от група В, витамин А.
Бобови
Всички представители от семейство Бобови – фасул, боб, грах, нахут, соя, леща, са прекрасен източник на желязо. Те са и добър заместител на месото за вегетарианците. Изключително богати са на фолати, магнезий и калий.
Четете цялата статия в az-jenata.bg
Снимка: Pexels
Харесайте страницата ни във Facebook ТУК