Бизнесът може да поеме освободените работници от мините и ТЕЦ-овете. Около 200 хил. са свободните работни места на пазара на труда, а работодателите изпитват остър недостиг на квалифицирани работници. Това коментира в ефира на предаването "Директно" изпълнителният директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България Добрин Иванов.
Общо пряко заетите в Маришкия басейн са около 11-12 хил., а според синдикатите индиректно ще бъдат засегнати още 120 хил. работни места. Според него обаче тези числа не са силно завишени.
"В добивната промишленост са заети в пъти по-малко хора. Дори и да включват фирмите, които обслужват, доставят части и извършват ремонти на техниката, това е огромно число, това са 5% от всички заети в икономиката", посочи той.
По думите на Иванов в района на Стара Загора безработицата е от 3%, което е по-ниското от средното за страната. Това е индустриално развит район, има големи индустриални предприятия, които са в секторите машиностроене и електротехника. Тези предприятия не се развиват с темповете, които трябва, защото липсва работна ръка, изтъкна още той.
"Нашето мнение е, че хората, които бъдат освободени от ТЕЦ-овете и мините, могат лесно и с лека преквалификация, да заемат свободните работни места. Например като машинни оператори, заварчици, стругари и всички дейности, които са свързани в едно машиностроително предприятие. Да не говорим, че от тези 7 хил. човека, които са заети специално в мините, около 1500 са административен персонал", посочи изпълнителният директор на АИКБ.
Що се отнася до договорката заетите в сектора да получат 36 заплати при освобождаването си, Иванов е категоричен, че сумата е прекалено висока и нереална, а средствата за тези обезщетения ще дойдат от джоба на данъкоплатците.
Средната работна заплата в област Стара Загора към юни тази година е 1775 лв., а тази в минната промишленост и ТЕЦ-овете в региона е 3500 лв. Някои от ТЕЦ-овете работят на загуба, а високите възнаграждения се дължат най-вече на привилегированото отношение на властта към тази социална част от обществото, категоричен бе още той.
"Напоследък проблемите в България се решавт със заплащане на протестиращите, така бяха решени със земеделците, това беше маниер и при предишните правителства. За нас това е грешен подход. Първо - сумата е прекомерна и преувеличена. Какво ще се случи с хората, които ги получат, след като парите свърашат, те отново ще бъдат без работа. Имайки предвид средната заплата и сумата, която се формира, това е над 1 млрд. - 1,5 млрд. лв., които ще дойдат от държавния бюджет, защото не съм сигурен, че Европейският съюз може да поеме такъв разход, просто не е договорен", уверен е Добрин Иванов.
По негово мнение проблемът с въглищните централи не е от вчера:
"Това е нерешен проблем, решаването на който се отлага дълго време. Затова са виновни управляващите в последните няколко десетилетия. Зелената сделка не е приоритет за Европейския съюз от последните няколко години, беше ясно, че трябва да се поставят цели за намаляването на емсиите и те да се следват. България изпусна един много важен срок през 2019 г. за договаряне на механизъм за осигуряване на капацитет, който можеше да осигури продължаване на живота на въглищните централи на пазарен принцип, но тогава трябваше да бъдат взети две непопулярни решения - прекратяване на договорите с американските централи и сключване на тези търгове за осигуряване на капацитет".
Спореo него основна грешка на правителството през 2022 г. е, че България се е съгласила да намали емисиите с 40% до 2025 г., спрямо тези от 2019, когато емисиите са били рекордно ниски.
"Политиците заблуждаваха работниците в мините и ТЕЦ-овете, че това няма да се случи, въпреки че е неизбежно", изтъкна още Добрин Иванов.
Гледайте целия разговор във видеото.
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година
преди 1 година