Даниел Митов: България трябва да се превърне в просперираща държава

Усилията на МВнР през първите 100 дни на Кабинета "Борисов" са били насочени към потвърждаване на избора на България по отношение на поети международни ангажименти

17.02.2015 | 15:29 Редактор: Мариета Иванова
Даниел Митов: България трябва да се превърне в просперираща държава

В първите 100 дни от управлението на кабинета "Борисов 2" усилията на Министерството на външните работи са били насочени към потвърждаване на стратегическия избор на Република България по отношение на външнополитическата ориентация и поети международни ангажименти, към утвърждаването на страната ни като конструктивен и лоялен партньор в ЕС и НАТО в контекста на силно променената ситуация по сигурността в региона и света. Това е заявил министърът на външните работи Даниел Митов на пресконференция, на която е представил основни акценти от дейността на МВнР от началото на мандата му и приоритетите на правителството по отношение на външната политика.

България е направила своя сериозен и правилен избор да бъде част от общност, която се гради на ценности, донесли просперитет както на Европа, така и на нашите партньори отвъд Атлантика, коментира Митов, цитиран от пресцентъра на МвнР. - „Ние също трябва да се превърнем в просперираща държава. Принадлежността ни към ЕС и НАТО не е просто куха фраза.  Демокрацията, свободата на словото, човешките права не са само думи, а ценности, за които трябва всеки ден да водим битка“.

Министър Митов отбеляза, че в резултат на активните усилия за укрепване на евроатлантическите връзки в рамките на един месец бяха осъществени три знакови визити у нас – на държавния секретар на САЩ Джон Кери, на новоизбрания генерален секретар на НАТО Йенс  Столтенберг и на външния министър на Великобритания Филип Хамънд. Към това трябва да се добавят и две посещения от последните дни – на австрийския външен министър Себастиан Курц и на външния министър на Украйна Павло Климкин.

Визитата на министър-председателя Бойко Борисов в Германия, както и посещението външния министър в Берлин бяха други ключово външнополитически събития за периода, в контекста на потвърждаване доверието и подкрепата на евроатлантическите ни партньори. Като най-важен резултат от динамизирането на двустранния диалог министър Даниел Митов посочи официално обявеното решение на правителството на ФРГ за възстановяване на правителствените гаранции за немските износители и инвеститори в България.

Като активен субект на международната демократична общност, България подкрепя, също така, усилията за противодействие на тероризма във всички негови проявления.

Министър Митов участва в Срещата на глобалната коалиция за противодействие на Ислямска държава, която се състоя на 3 декември в Главната квартира на НАТО в Брюксел и на която бяха обсъдени основните насоки, в които да бъдат съсредоточени по-нататъшните усилия на коалицията. В същото време продължава активната работа по криминализиране на „чуждестранните бойци”, в която са ангажирани съответните държавни институции.

Министърът на външните работи посочи в отговор на журналистически въпрос, че към момента няма данни за българи, които да се бият на страната на "Ислямска държава".

През първите 100 дни на правителството стартира и подготовката на българското ротационно председателство на ПСЮИЕ за периода юли 2015 - юни 2016 г. За нас това е възможност за страната ни да участва в задаването на дневния ред на региона във важен за Европа момент, отбеляза първият ни дипломат.

Друг приоритет, по който дипломатическата служба работи активно в изминалите три месеца е защитата на правата и интересите на българските граждани в чужбина. Министър Митов постави акцент върху успешното решение на случая с шестимата български граждани – екипаж и служители на компанията „Хели Ер”, които бяха задържани от военната групировка „Суданско народно-освободително движение - Север” в Република Судан. 

„Благодаря на всички задгранични представителства, както и на колегите тук в София, които отдадени на задачата да работят за защита правата, интересите и живота на българските граждани в чужбина не само в този конкретен случая“, подчерта той.

В тази връзка той подчерта, че „неслучайно три от приоритетите в програмата на правителството по отношение на външната политика са фокусирани именно върху този въпрос – създаване на нов закон за консулската защита, електронни консулски услуги и система за реагиране в случаи на бедствия и извънредни ситуации, стимулиране разработването на ефективни културни и образователни политики към българите извън страната и историческите български общности в чужбина и др“.

Външният министър се спря и на останалите външнополитически приоритети, като маркира националните интереси, на които те са базирани, както и конкретните действия, които следва да бъдат предприети за реализирането на съответните политики.