Гръцката драма няма да приключи с референдума на 5 юли, пише в коментар електронно издание Bloomberg. Дори ако гърците гласуват за новата програма за строги икономии, предстоят нови вътрешни политически трусове с последващи мъчителни преговори с кредиторите, цитирано от Dnes.bg.
Бърз изход от кризата просто няма, защото правилата на ЕС затрудняват подновяването на преговорите за финансова помощ, пише Bloomberg, цитирайки високопоставен служител в германското правителство. Нещата се усложняват и от прогнозите, че резултатът от референдума ще бъде победа за едната или другата страна с малка разлика.
От Брюксел до Берлин тези, които определят политиката, трескаво проучват възможните сценарии, според които вотът е само начало на нова страница в проточилата се драма, а не финал.
Ако Ципрас и Варуфакис, които призоваха народа да гласува с "не" за плана на кредиторите, бъдат бламирани, те обещават още на следващия ден да отлетят за Брюксел, за да подпишат споразумение, пише изданието.
Как обаче ще стане това, питат авторите на Bloomberg, след като финансовият министър Варуфакис се зарече, че по-скоро ще отреже ръката си, вместо да капитулира и да подпише едно споразумение, което не преструктурира дълговете на Гърция?
Ако гърците кажат "да", това може да доведе до падане на правителството, а и самият Варуфакис каза, че в такъв случай няма да остане финансов министър. И самият Ципрас каза, че в такъв случай може да "хвърли кърпата", т.е. да се оттегли.
"Целият странен развой на събитията след обявяването на референдума очевидно накара гръцките партньори от еврозоната да се стремят към промяна на режима в Атина." - казва американският експерт Джейкъб Къркгард, цитиран от Bloomberg.
Една "смяна на гарда" в Атина с цел възстановяване на доверието вероятно ще ускори процеса, твърдят няколко германски правителствени служители и депутати. Но това няма да бъде достатъчно. Припомнят се оценките на МВФ, че Гърция се нуждае от най-малко 36 млрд. евро само от еврозоната през идните 3 г. и облекчени условия за изплащане на дълга. Това фактически означава "признание за провала на спасителната програма", е казал говорителят на гръцкото правителство Габриел Сакеларидис.
Ако Ципрас свика референдума и се оттегли от преговорите с цел да изтръгне повече отстъпки от кредиторите, той просто е сбъркал, казва висш германски представител, цитиран от Bloomberg.
Големият въпрос е дали Германия, като страна съосновател на ЕС и като най-голям кредитор на Гърция, е готова за гръцкото напускане. Макар да оставя отворена вратата за преговори след референдума, Меркел казва, че "Гърция вече не представлява заплаха да бъдещето на Европа". И добави, че "ние можем спокойно да чакаме" каква помощ ще поискат гърците.
"Преодоляването на дълговата криза в Европа изисква време и стоицизъм." - сочи тя.
За Гърция обаче времето е лукс, с който тя не разполага, пише изданието, като добавя, че кешовите резерви на гръцките банки вероятно ще свършат на 7 юли, т.е. в деня след референдума.