ООН: Рекорден брой мигранти са прекосили Средиземно море от началото на 2015г.
Рекордният брой мигранти от 137 000 души са дошли през Средиземно море в Европа през първата половина на 2015г., съобщи службата на върховния комисар на ООН за бежанците в публикуван доклад от 1 юли, цитиран от БТА. Това е рязко увеличение от 83% спрямо същия период на 2014г. Повечето от тези мигранти са предприели рискованото, и често пъти смъртоносно, пътуване с несигурни плавателни съдове, за да избягат от конфликти.
Ситуацията би трябвало да се влоши с подобряването на метеорологичните условия през лятото, когато трафикантите на бежанци се активизират. За сравнение 219 000 мигранти са прекосили Средиземно море през цялата 2014 г. при 75 хиляди през първото шестмесечие.
"Европа е изправена пред криза с бежанците, идващи по море, която достига исторически мащаб." - подчертава службата на върховния комисар на ООН за бежанците Антониу Гутериш.
"По-голямата част от хората, които пристигат по море в Европа, са бежанци, които търсят закрила от война и преследвания." - подчертава в комюнике Гутериш.
Най-много от хората, добрали се през Средиземно море до Италия и Гърция, една трета, идват от опустошената от кървава гражданска война Сирия. 12% от мигрантите са от страдащия от перманентно насилие Афганистан и от управляваната от репресивен режим Еритрея. Останалите държави, откъдето идват най-много бежанци, са Сомалия, Нигерия, Ирак и Судан.
1867 души са намерили смъртта си при рискования опит да прекосят Средиземно море. 1308 от тях са загинали само през април, когато около 800 души загинаха при потъването на кораб с мигранти край бреговете на Либия.
Докладът отчита и промяна в основния маршрут на бежанците - през Турция и Гърция за сметка на този между Северна Африка и Италия.
Италия, на чието крайбрежие през 2014г. акостираха 170 000 мигранти, или над три четвърти от всички, дошли през Средиземно море в Европа, е регистрирала през първото шестмесечие на 2015 г. 67 500 новопристигнали. Тя е изпреварена от Гърция, с 68 000 мигранти, пристигнали по море. За сравнение 43 500 бежанци са акостирали в балканската страна през цялата 2014 г.
Много от тези мигранти продължават нататък, най-вече към Германия и Швеция, смятани за по-гостоприемни държави. Това ги изправи пред ново дълго и опасно пътуване, през Балканите и Унгария, често оставяйки ги на милостта на трафиканти.
Докладът призовава европейските страни към повече солидарност както с мигрантите, така и с Италия и Гърция, които поемат основния товар от кризата. Той приветства решението на ЕС да разпредели между останалите държавите членки 40 000 сирийски и еритрейски кандидати за убежище, които се намират в момента в Италия и Гърция. Необходими са и други мерки, подчертава в същото време докладът.
Останете информирани с Bulgaria ON AIR и в канала ни в
Google News Showcase.
Харесайте страницата ни във Facebook
ТУК