Изградената от Русия ядрена централа в Бушер, южен Иран, предизвика доста противоречиви реакции по света, заради цялостната иранска ядрена програма. В Иран не успяха да разсеят опасенията, че има връзка между ядрената централа и ядрената програма на страната. Говорителят на Иранската ядрена агенция Хамид Каеми съобщи, че от Русия са доставени със самолет нови 30 тона ядрено гориво за централата в Бушер. Горивото е предназначено за втората година от работата на централата, заяви Каеми.
Старта на централата се отлага няколко пъти. Причината за последното отлагане е компютърен вирус, засегнал контролната система на централата. Заразният софтуеър Stuxnet е бил открит на няколко лаптопа на хора от персонала, но не е повлиял върху компютрите на централата, заявиха от Техеран, като обвиниха САЩ и Израел за вируса, който бил част от план за саботиране на иранската ядрена програма.
Проектът Бушер е вече на 37 години. През 1974 година подкрепяният от САЩ шах на Иран Мохамед Реза Пахлави сключва договор с немската фирма Siemens за изграждането на ядрен реактор. След свалянето на Шаха от власт през 1979 година, сделката пропада, но проектът е подновен след договор с Русия, сключен през 1992 година. Строителството започва през 1995 година.
Първоначалните планове бяха централата да заработи от 1999 г., но оттогава досега старта непрекъснато се отлага, заради различни проблеми. Русия вече е доставила около 82 тона ядрено гориво за централата, достатъчно за работата й през първата година. През февруари обаче, руските специалисти наредиха част от горивото да бъде извадено, заради опасения за възможно радиационно заразяване на част от оборудването. Операцията по изваждането започна през април. Заради последното забавяне Иран реагира доста гневно и обяви Русия за „ненадежден партньор”.
През тази седмица първият реактор на централата в Бушер започна работа, съобщиха официално от руската Атомстройекспорт.