Сривът на руската икономика през последния месец е показал, че противопоставянето на Русия срещу Запада си има цена.
Това коментира Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията в предаването "Денят он ер" с водещ Веселин Дремджиев.
Безлов определи отказът на Русия от Южен поток като осъзнаване на президента Владимир Путин, че Кремъл губи битката срещу ЕС и САЩ.
"Само за месец руската икономика вече е наполовина по-малка и е колкото турската, а допреди това беше осмата икономика в света", посочи експертът.
Държавният публичен дълг на Русия е много малък и той не създава проблеми, допълни Безлов.
Основният проблем на икономиката на страната е междуфирменият дълг, който създава големи главоболия на Кремъл, а Путин си затваря очите за проблема.
Руският държавен глава е предприел радикалното действие за връщането на Кримския полуостров в границите на Федерацията заради "мекостта" на президента на САЩ Барак Обама.
Сега обаче с колективни усилия на Запада Русия вече губи битката.
Безлов коментира и актуалната тема с прехвърлянето на индивидуалните партиди от частните пенсионни фондове към държавния Национален осигурителен институт.
Според него Законът за държавното обществено осигуряване, който предвижда тази възможност, не е формулиран точно.
"Зависи как ще е формулиран законът - едно е да кажете ако желаете да се влага в НОИ, друго е ако не кажете желаете ли".
Експертът оцени някои от частните пенсионни фондове като "наподобяващи КТБ".
Според него те не влагат парите от допълнителните осигуровки в печеливши дейности и посочи като пример, че един от фондовете е закупил преди 2 години облигации от фондовата борса на ВЕИ дружество.
Безлов е скептичен и, че алтернативните пенсионни фондове ще изплащат втори пенсии.
Целият разговор на Веселин Дремджиев с Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията вижте във видеото!